Voisitko majoittaa 2 aikuista ja 2 lasta, jos tulisivat yökylään?
Eli löytyykö vieraille peitot, tyynyt, patjat tms, lakanat ja pyyhkeet?
Kommentit (17)
Jostain saisin tarpeelliset. Petivaatteita ja pyyhkeitä on tarpeeksi.
Helsingissä asutaan, 2 aik 1 lapsi olisi maksimi ja silloinkin oma lapsi tulisi meidän väliin.
Enkä toisekseen edes haluaisi ottaa ketään yövieraaksi.
Joskus on ollut isompikin porukka, mutta kaikille löytyi patjat, peitot, tyynyt ja liinavaatteet.
Ja meillä on majoittunut muutamaan otteeseen 5 aikuista! :)
On täällä kolme aikuista varmaan enimmillään ollutkin. Jo kaksiossa otimme ihmisiä mielellämme vastaan.
Meille mahtuisi ainakin 6 ihmistä yökylään. Siis petipaikkojen/ täkkien/ tyynyjen perusteella. Lakanoita ja pyyhkeitä nyt olisi varmaan 20:lle yökyläilijälle ainakin...
Tilaa sitten enemmän, erillinen vierashuone.
yövieraat majoitetaan nykyisin toisen lapsen huoneeseen, hän saa sitten nukkua siskon huoneen lattialla.
Petipaikkoja on 7:lle aikuiselle, peitot 4:lle aikuiselle ja 3:lle pienelle lapselle, tyynyjä enemmän. Jouluna meillä oli 6 aikuista ja 3 lasta yötä, hyvin mahtui.
Meillä on 10 vieraalle sänkypaikat ja lisäksi mahtuu vielä kolme patjoille, tuo määrä meillä yöpyy jouluisin pari yötä ja muutaman kerran vuodessa yöpyy 2-5 henkilöä, jotka viipyvät välillä viikonkin.
Toki jos jotkut huolisi lapsia keskeensä nukkumaan niin pari lasta mahtuisi lisäksi. Asutaan 140m2 ok-talossa ja on tässä vuosien varrella siunautunu eräätkin tyynyt ja peitot et melkoisen porukan tänne saisi majoitettua :)
Vaan kun eivät ihmiset nykyisin oikein kehtaa " tuppautua yökylään" , mikä minusta on kauhean surullista.
Eli mielelläni majoittaisin ja olisi kiva kun kauempana asuvat tuttavat kävisivät vaan kun ei...
Meillä ei ole erillistä vierashuonetta, mutta vieraat voisivat nukkua olohuoneessa ja tarpeen tullen myös pojan huoneessa.
Meiltä löytyy sohva, jossa on hyvä nukkua, 90cm patja, rahi josta saa patjan (ehkä 70cm leveä) ja matkasänky. Ylimääräisiä tyynyjä on 2, mutta meidän sängystä voisi lainata paria tyynyä lisäksi, koska molemmilla on kolme tyynyä :) Ylimääräisiä peittoja on 2 isoa, 2 pienempää ja yksi vauva-kokoinen. Pyyhkeitä löytyy tietysti aina kaapista.
Yleensä meillä on tosin vaan 1-2 vierasta yökylässä ja vain pari yötä putkeen.
Tosin usein kavereilla on mukana lakanat ja pyyhkeet, mutta siis löytyy. Ja löytyy jopa vierashuone ja erillinen vessa siinä vieressä.
Meillä käy tosi usein yövieraita.