Äippäloman aloitus
Hei
Onkos tuo KELAn sivuilla oleva laskuri ihan luotettava? Uskaltaako sen mukaan ilmoittaa työnantajalle äippäloman alkamisen ajankohdan?
Onkos niin, että itse saan valita, milloin aloitan vapaan? Niissä sallituissa rajoissa siis. En muista, että edellisellä kerralla olisi missään vaiheessa voinut esittää toivomusta. Suoraan tuli vain päätös, että äippäloma alkaa 30 päivää ennen laskettua aikaa. Nyt haluaisin kuitenkin jäädä jo vähän aikaisemmin vapaalle.
Kommentit (6)
Olen tässä pohtinut miten kela suhtautuu siihen jos olisikin pidempään töissä? Onko se edes sallittua. Itse olin viime raskaudessa niin hyvässä kunnossa, jos nyt on sama juttu voisin hyvin tehdä töitä pidempään ja vaikka jatkaa sitten toisesta päästä. Onko kukaan kysynyt onko tämä mahdollista?
Eliador 19+6
onhan se mahdollista tehdä töitä äippälomallakin. Silloin saa niiltä päiviltä kelasta sen minimiäitiyspäivärahan.
Mutta sitä en sitten tiedä onko mahdollista sitä äitiysloman alkamisaikaa pidentää..
Eipä tainnut olla taas yhtään apua. :)
Suan ja Nuppu 36+1
Eli äitiysloma alkaa aina viimeistään 30 arkipv ennen laskettua aikaa. Töissä voi toki olla äitiyslomallakin, mutta päivät pitää ilmoittaa Kelalle ja päiväraha on se minimi työpäiviltä, kuten yllä mainittiinkin. Ja äitiyslomapäivät kuluu tuolloin normaalisti, eli päiviä eli voi siirtää sinne loppuun.
popz
Siinä otetaan kaikki muut paitsi pyhäpäivät ja sunnuntait huomioon. Yleensä siis äitiysloma alkaa noin 5 viikkoa ennen laskettua aikaa, jos aloittaa 30 päivää ennen la:ta. Mutta jos haluaa aloittaa vaikka 35 tai 40 päivää ennen tai milloin vain sallituissa rajoissa, niin se käy. Äitiysloma sitten loppuu vastaavasti aikaisemmin, se kannattaa ottaa huomioon jos aikoo heti loman päätyttyä palata töihin.
Äitiysloman alkamista ei voi myöhentää mitenkään. Kela katsoo raskaana olevan olevan äitiyslomalla 30 päivää ennen laskettua aikaa, vaikka kävisi töissä. Töissäkäyntiä saa siis jatkaa vaikka koko äitiysloman ajan, mutta niiltä päiviltä saa (kuten jo kerrottiin) minimiäitiyspäivärahan, eikä sitä tulosidonnaista. Loppupäästä ei siis lomaa saa pidennettyä, vaikka töissä kävisi vauvan syntymään saakka.
jos haluaa aloittaa äitiysloman varhennettuna (eli vaikka sen 40 päivää ennen laskettua aikaa) niin siitä pitää ihan itse ilmoittaa kelaan vaikka päivärahahakemusta jätettäessä, ei ne tuu " kotoa kyselemään" että milloin te haluatte lomanne aloittaa. Olettavat, että aloitus on 30 arkipäivää ennen laskettua aikaa, jos ei itse niille muuta ilmoita.
Loman pidentäminen loppupäästä ei ole mahdollista, ja jos työskentelee äitiyslomakauden aikana, päiväraha maksetaan niiltä päiviltä miniminä.
sehän on sitten sieltä loppupäästä pois jos alkaa sen 50 päivää aiemmin