Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voiko tissimaitoa pakastaa?

Vierailija
14.01.2008 |

ja miten se tapahtuu..? pussiin, purkkiin, pulloon..?

Oletteko keittäneet pussit, pullot, purkit sitä ennen?

ja kauanko säilyy pakkasessa?



t uusavuton

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
14.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pakastin aikoinaan varmaan yli 20 sellaista pientä minigrip-pussillista äidinmaitoa. Suurin osa jäi käyttämättä, kun lapsi ei suostunut syömään tuttipullosta. Osan sekoitin soseisiin.

Vierailija
2/4 |
14.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että tissimaitoa ei saa lämmittää mikrossa.



ota siis jo etukäteen maito sulamaan, ja lämmitä pullossa vesihauteessa.

tai, voihan sen maidon sulattaa pakkauksineen siinä vesihauteessa myös.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
14.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse käytin jääpalapusseja tai niitä kertakäyttötuttipullon pusseja. Jääpalapussit melkein kätevämpiä, maito sulaa nopeemmin ja saa annosteltua joukkoon sopivan määrän vaikka kiinteitä alotettaessa. Säilyy 3 kk pakkasessa. Lypsyvälineet olen keittänyt toki.

Vierailija
4/4 |
14.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

On totta, että mikrossa lämmitetystä äidinmaidosta jotenkin häviää niitä hyviä ominaisuuksia, mutta ei se silti myrkyksi muutu!



Ja jos antaa mikrossa lämmitettyä äidinmaitoa vaikkapa kerran-pari viikossa niin ei sillä ole mitään väliä missä se on lämmitetty! Eri asia, jos joka päivä useamman kertaa lämmittelisi mikrossa äidinmaitoa.



-lääkäri

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän seitsemän