JOs ryhtyisin yksityiseksi perhepäivähoitajaksi ja hoitolapsella olisi arkivapaita, vaikuttaisiko se hoitomaksun suuruuteen?
Siis onko yleinen käytäntö hyvittää hoitomaksussa, jos vapaat ovat epäsäännöllisiä? Esim. toinen vanhemmista on vuorotyössä. Vai voiko/saako silloin veloittaa täyden maksun? Vertaan tilannetta lähinnä päiväkodin käyttöpäiviin.
Kommentit (3)
vaikka olisi epäsäännöllisesti, mutta sama määrä kuussa. Pitää vain ilmoittaa etukäteen
Jos sovitte kinteän kk-maksun, niin niin se sitten on. Ja jos sovitte alennuksista niin, ok. Voithan alentaa vaikka, jos sovitaan että sinä saat tietää vapaapäivät vaikka kaksi viikkoa etukäteen.
Minä tiedän yksityisen hoitajan, joka ei antanut mitään alennuksia. Ei sisaralennustakaan. Ja hoidettavia riitti. Jos vanhempi kaipasi alennuksia, niin hän ei valitse tätä hoitajaa.
Ja tiedän hoitjan, joka vähentää aina poissaolo päivät. Joten jokainen tyylillään.
Mutta esim. meillä lapset pk:ssa ja isällä epäsäännöllinen vuorotyö ja maksamme lapsistamme täyden hoitomaksu joka kuu, vaikka voi olla ettei lapset ole hoidossa kun vaikka 7 päivää kuussa.
Ikävää meille, mutta emme mahda aaialle mitään, koska emme voi sopia etukäteen tiettyjä päiviä.
Ennalta sovitut arkivapaat eli säännölliset on asia erikseen. Yksityisenä voit itse päättää maksusysteemistä.
Esim. Lasket paljonko hoitomaksu/päivä on ja vähennät vaikka sen 1 arkivapaan maksusta pois. Näitä arkivapaita ei kannata ilmoittaa Kelalle ja kuntaan jos saatte kuntalisää niin ei vähene niistä tuloista. Vanhemmat ovat tyytyväisiä jos annat heille alennusta säännöllisistä arkivapaista.