1v 1kk tytön nukkumispulmat - äiti on vähän väsynyt
Ekojen vauvakuukausien jälkeen meidän tyttömme on nukkui tosi hyvin. Meni illalla nukkumaan nätisti omaan huoneeseen klo 21 mennessä, nukkui koko yön, heräili puoli seitsemän maissa. Nukkui lisäksi kahdet päiväunet, yhteensä n. neljä tuntia. Marraskuussa tyttö alkoi heräilemään aamuisin aikaisemmin ja aikaisemmin, välillä jopa puoli viisi. Päätimme siirtyä yksiin päiväuniin, eli tyttö on onukkunut yhdet 3-4 tunnin päikkärit.
Sen jälkeen onkin ollut ihan yhtä piinaa. Tyttöä ei meinaa illalla saada nukkumaan. Kun hänet jättää omaan huoneeseen sänkyyn, niin heti kun vanhempi huoneesta poistuu, alkaa kamala huuto. Huutamista ja rauhoittelua voi kestää kaksinkin tuntia! Silti tyttö heräilee aamuisin kovin aikaisin, tänäänkin puoli kuusi. Me vanhemmat alamme olla aika väsyneitä tilanteeseen.
Mitä tässä voisi tehdä? Pitäisikö noita päikkäreitä yrittää lyhentää ts. herättää tyttö vaan kylmästi kesken päiväunien? Vai mikä avuksi? Auttakaa väsynyttä äitiä.
Kommentit (10)
Meillä vähän nuoremman pojan kanssa on myös levottomia öitä, joten ihan paras neuvoja en ole. Mutta yöunta meillä kuitenkin kestää enemmän, päiväunia nukutaan vähemmän. Herättelen päikkäreiltä hellästi jos nukkuu kauan. Laitan valoa päälle, kolistelen vähän keittiöss, juttelen hiljaa. Neuvolassa sanottiin että 2,5 tuntia olisi hyvä päikkäreiden pituus, ehkä sen jälkeen voisi herätellä pikkuhiljaa?
Jospa lapsellasi on uudelleenlähestymiskausi ja pelkää nukahtaa yksin? Meillä poitsu tarvitsee kovasti läheisyyttä nyt kun oppi kävelemään. On ihan sylivauva välillä ;).
nukutaan aamuyöstä todella huonosti. Illalla nukahtaminen on vaidellut, nyt on taas vaikeampi jakso, ihan kuin 1.kirjoitti. Myös läpi yön heräillään enemmän ja vähemmän. Rasittavaa seistä pinniksen vieressä tuntikausia paijaamassa takas pitkälleen. Aamuneljältä ois sitten jo nousemassa kiukkuisena ylös. Monesti olen ottanut viereen ja on myös oppinut tahtomaan viereen. Ei hyvä niin? Touhuaa vaan, kiipeilee ja repii hiuksista yms. Koetan pysytellä sängyssä ainakin kuuteen asti. Monesti sitten nukkuukin kuuden ja seiskan välillä.
Päikkäreitä nukutaan kahdet. Kymmeneen mennessä alkaa jo ekat ja nukkuu 2-3 tuntia. Kolmen ja viiden välillä nukkuu vielä tunnin.
Tosiaan itse alan olla ihan poikki, ei enää naurata. Onko muilla kokemuksia " unikoulusta" ? Kuinka olette toteuttaneet? Omaan huoneeseen siirto ei ole meillä mahdollista.
Silti nukuttamistouhuun voi mennä pahimmillaan kaksikin tuntia.
Tyttö on nukkunut omassa huoneessa jo kohta puoli vuotta. Olemme aamuheräämisen jälkeen koittaneet ottaa viereemme nukkumaan mutta yleensä tyttö ei enää nukahda. Ei enää osaa herättyään rauhoittua siihen viereemme.
Unilelukin tytölle on.
Varmaan koitan nyt sitä että lyhennän päikkärti tuohon max. 2,5 tuntia ja koitan herättää hänet niiltä joka tapauksessa viim. klo 15. Jospa se toisi helpotusta.
SurinaS:
Saattaa olla että tyttönne levottomuus on sitä kun oppii koko ajan uutta ja rupeaa ymmärtämään asioita enemmän päivä päivältä. Oletteko koettaneet nukuttaa häntä illalla sänkyyn niin että poistutte kun on nukahtanut. Vaikka olettekin ilmeisesti saaneet hänet itsekseen nukahtamaan aijemmin niin kokeilkaa ihmeessä.Hiukan hyräilet joka ilta jotakin samaa lasten laulua ja silittelet. Huone on tietty pimeä. Nukkuuko omassa huoneessa,jos ei niin siirto saattais auttaa ettei herää aamulla teidän tuhinoihin kun uni on jo kovin hentoa.Tai otatte viereen loppu aamu-unille muutamaksi tunniksi,josko nukkuis sitte niin ni saattaa päikkäritki alkaa lyhenee(?)Onkohänellä unilelua? Jos ei,kokeilkaa alkaako sen nukkumaan ottaminen rauhoittaa ja tuoda lohtua/turvaa.
Toivottavasti näistä vinkeistä edes jotakin apua ja tsemppiä jaksamiseen.
SurinaS
Eipä meidän tavasta taida olla suositeltavaksi, mutta jos muu ei auta, voi tätäkin kokeilla. Tässä on ainakin se etu, että isä ja äiti voivat nukkua koko yön omassa sängyssä ilman hyppelyitä muualle...
Meillä siis 1v3kk poika nukkuu edelleen pinnasängyssä, joka on kiinni meidän sängyssämme ja reuna laskettuna alas. Aiemmin poika nukahti tissille, mutta nyt haluaa nukahtaa joko isän tai minun rinnan/mahan päälle tai viereen. Aikaa nukahtamiseen menee noin 15 minuuttia. Kun hän nukkuu sikeästi, siirrämme hänet omaan sänkyynsä. Aamulla hän aika usein jostain syystä kömpii pois pinniksestä ja tulee jatkamaan uniaan minun viereeni (joskus 7 maissa). Nukahtaa saman tien, kunhan vaan pääsee viereen ja nukkuu siinä yleensä vielä 1-2 tuntia.
Joskus, kun hampaiden tulo vaivaa, saattaa hän herätä itkemään joskus 2-3 maissa ja niinä öinä hän kömpii viereeni silloin ja nukkuu sitten vieressä yleensä aamuun asti.
Itse nukun lähes keskellä parisänkyä eli varaan reunaan pojalle tilan ja tyynyn valmiiksi, jos hän tulee. Toki välillä on öitä, jolloin hän nukkuu koko yön omassa sängyssään.
Meillä ainakin levottomuus lisääntyi poskihampaiden alkaessa tehdä tuloaan, joten toivottavasti aikanaan helpottaa...
Voi pyöriä päivän jutut pikkusella mielessä, ja nuo hammasjutut, ne on ainakin meillä aiheuttanu semmosia pikkukiljahduksia öisin.
Meillä 1 v 2kk ja nukkuu omassa huoneessa, heräilee satunnaisesti 1-2 krt yössä, mutta yleensä jatkaa uniaan, ei ole edes kunnolla hereillä..yöunet nukkuu pääosin 12 tuntia, päiväunet 1,5 - 2 tuntia max. Nukutussysteemit ovat muuttuneet ajan myötä, välillä jäi sänkyyn ihan itsekseen, nyt jätän makoilemaan ja käyn välillä antamassa tutin tai parannan asentoa..tarkistelee olenko paikalla- tää ikä on sitä irtautumista, joten voi aiheuttaa pelkoja lapselle.
Tsemppiä nukutukseen, ehkä tosiaan kannattaa rajoittaa päikkäreitä ja minimoida kaikki mahdolliset häiritsevät jutut, huoneen liiallinen lämpö, märkä vaippa mut nää nyt varmaan aika moni ymmärtää ;)
Itse en myöskään nukutusvaiheessa jutustele pikkuihmisen kanssa vaan sanon korkeintaan " käy nukkumaan, nyt nukutaan...yms " enkä Roiku" sängyn reunalla jos jään huoneeseen, se voi sekoittaa lasta...haluaako äiti seurustella, leikkiä vai mitä..
Tietty lapset sekä vanhemmat on erilaisia, mikä sopii kellekin.
Toivottavasti tilanteenne helpottuu pian.
Kun poikani aikanaan siirtyi yksiin uniin, neuvolasta ohjeistettiin, että ei kannata antaa nukkua yli 3 tuntia päiväunia, koska se se sotkee iltanukahtamisen. Meillä ei juuri tuota ongelmaa sitten ollut, kun poika on vähäuninen.
Hei,
me rajoitetaan 1v2kk tytön päiväunia kahteen tuntiin, jolloin tyttö jaksaa öisin nukkua n. klo 20.15-06/07. Päädyttiin tähän päiväunten rajoittamiseen joskus 1v iän paikkeilla, kun aamukukkumiset alkoivat jo klo 5 tai aiemmin... Jos nukkuu yhtään pidempään päiväunia, tyttö alkaa heräillä aamuyöstä ja kokeilla josko sais jo herätä aamuun.
Tyttö ei kylläkään nukahda yksin huoneessaan illalla, mutta mulle on toistaiseksi ok silitellä tyttö uneen sängyn vieressä istuskellen. Helposti kuitenkin nukahtaa tällä tyylillä.
Näin meillä, en tiedä toimiiko teillä. Meillä tyttö on ollut aina aika vähäuninen, kuten äitinsäkin vauvana on kuulemma ollut ;) (nykyisin kyllä uni maistuisi)
-Motko
Meillä ei ole nukuttu koskaan kunnnolla, paitsi nyt viikon verran. Tyttö on 11 kk. Väsyimme öiseen heräilyyn ja iltaiseen tunnin -parin nukuttamiseen ja väsyneeseen, kiukkuiseen äitiin. Tyttö myös heräili klo 6-7 välillä riippumatta siitä miten myöhään tai aikaiseen mentiin nukkumaan.
Mitä muutimme:
- lopetin imettämisen
- Aikaistimme nukkumaan menoa eli nyt sänkyyn 19.30-20 välillä
- Opetimme lapsen nukahtamaan itsekseen eli ensimmäisenä iltana jätimme hänet syötettynä, väsyneenä ja kuivana sänkyyn. Hän tietenkin nousi siellä heti seisomaan laitaa vasten ja alkoi huutamaan. Annoimme huutaa, mutta noin 10 min. välein kävimme katsomassa ja laittamassa takaisin makuulle tutin kanssa. Jos oikein raivosi niin sitten pidettiin hetki sylissä että rauhoittui. Ensimmäisenä iltana huusi ja nousi ylös 45 minuutin ajan ennen kuin nukahti, mutta nukkui sitten yhteen menoon 7 tuntia. Toisena-neljäntenä iltana kiukutteli ja huusi vartin mutta nukkui sitten aina 7-9h. Sen jälkeen on nukahtanut ilman itkua ja nukkunut yön. Näin jo 2 viikkoa.
Näyttää myös siltä että päiväunet ovat parantuneet yöunien mukana. Nyt nukkuu tuon yön 7-9 h lisäksi 2 kertaa 2-3 h päikkärit.
Näin jälkiviisaana ajattelen että olisi pitänyt jo aikaisemmin tajuta muuttaa systeemiä. Ihan selvästi kun tyttö vain halusi että joku pitää kiinni kädestä tai kättä selän päällä kun hän nukkuu. Tai kun hän nukkui vieressä niin halusi että tissi oli sentin päässä hänestä, vaikkei nälkä ollutkaan. Ja jos näitä " turvia" ei ollut niin heräsi. Eroahdistustakin nyt vuoden iän tienoolla taisi olla.
Saattaa olla että tyttönne levottomuus on sitä kun oppii koko ajan uutta ja rupeaa ymmärtämään asioita enemmän päivä päivältä. Oletteko koettaneet nukuttaa häntä illalla sänkyyn niin että poistutte kun on nukahtanut. Vaikka olettekin ilmeisesti saaneet hänet itsekseen nukahtamaan aijemmin niin kokeilkaa ihmeessä.Hiukan hyräilet joka ilta jotakin samaa lasten laulua ja silittelet. Huone on tietty pimeä. Nukkuuko omassa huoneessa,jos ei niin siirto saattais auttaa ettei herää aamulla teidän tuhinoihin kun uni on jo kovin hentoa.Tai otatte viereen loppu aamu-unille muutamaksi tunniksi,josko nukkuis sitte niin ni saattaa päikkäritki alkaa lyhenee(?)Onkohänellä unilelua? Jos ei,kokeilkaa alkaako sen nukkumaan ottaminen rauhoittaa ja tuoda lohtua/turvaa.
Toivottavasti näistä vinkeistä edes jotakin apua ja tsemppiä jaksamiseen.
SurinaS