Julkiselle lapsettomuushoitoihin: soitanko neuvolaan vai terveyskeskuksen ajanvaraukseen?
nimim. vuosi tuli täyteen ja mitta samoin.
Kommentit (4)
Julkinen oikeastaan ainoa vaihtoehto.
Tai kertokaas eteläpohjalaiset missä on lähimmät yksityiset? Jyväskylä tai Tampere?
ap
Puoli vuotta odotat poliklinikka-aikaa, siitä vuoden verran hoitojen alkamista. Ja kun parista kerrasta ei tärppää, sanotaan, että et voi valitettavasti koskaan tulla raskaaksi. (Onni etten uskonut, koska 2 kk kuluttua tästä olin yksityisestä klinkasta saadulla hoidolla raskaana). Lisäksi julkisella puolella gyn pkl lääkäri vain päivitteli, miksi ihmeessä ei saa munasolujani kypsymään, kun taas ava-klinikan lääkäri tiesi heti, miten lääkitys pitää säätää ja missä oli virhe tapahtunut.
Itsekin e-pohjalaisena kävin hoidoissa ava-klinikalla. Siellä kuitenkin oli vain ensikäynti ja munasolupunktiot sekä alkiosiirrot. Kaikki välikäynnit, lähinnä ultria, kävin Seinäjoen Lääkäritalossa gynekologilla.
Ei mennyt kuin kk jolloin pääsin erikoissairaanhoitoon. Siitä 2vkoa ja oli jo 1 inseminaatio.
Kun hän on todennut ongelman ja lähettää lähetteen eteenpäin menee ainakin pk-seudulle vielä toinen vuosi jonossa tutkimuksiin.