Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Mistä tingitte hoitovapaalla?
05.01.2008 |
Itse leivon ja laitan ruoat alusta asti itse. Meillä syödään kyllä ihan entiseen tapaan hyvin, mutta puolivalmisteet ja einekset olen karsinut.
Omasta hyvinvoinnistani olen tinkinyt enemmänkin. En osta vaatteita itselleni (paitsi joskus huutonetistä merkkivaatteita käytettynä) ja lasten vaatetuksessa hyödynnät alet.
Parturissa käyn harvemmin (kasvatan hiuksia pidemmäksi). Harrastukset ja ulkona syömiset odottavat hoitovapaan jälkeistä elämää. Liikuntaa voi toki harrastaa ilmaiseksikin. Kirjaston palvelutkaan eivät maksa mitään.
Suuremmat hankinnat, kuten uudet huonekalut ja matot, on myös lykätty hamaan tulevaisuuteen.
Muita vinkkejä?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Hyvin paljon samoista kuin sinä. En osta uusia sisustustyynyjä vaikka mieli tekisi. Vaatteita ostelen alesta ja kaivelen kaapin pohjalta vanhoja. Ainoastaan kesäsandaalit olen ostanut kalliit normaalihintaiset joilla hyvä kävellä.
Mulla on kuiva iho ja käytän paljon hoitotuotteita. en osta enää Clarinsia tms vaan maketeista tai Dermoshopista. Shampoita ja hiustenhoitotuotteita en osta kampaamposta vaan kaupasta. Tosin taidan sekä ihon että hiustehoidossa jäädä näihin edullisempiin pysyvästi. Niissä ei ole mitään vikaa, olen tainnut olla mielikuvien uhri. Hiukset sävytän jälleen itse kuten opiskeluaikoina.
Mies makselee meillä niin innokkaasti kaiken, että mä pystyn joskus jopa tuhlaamaan johonkin.