Läheisyydestä ja seksistä...
Olen ollut mieheni kanssa teini-iästä saakka. Meidän suurin ongelmamme (minun näkökulmasta ainakin) on ollut läheisyyden puute ja seksiäkin on liian vähän. Miestäni aivan selvästi ahdistaa läheisyys. Hän saattaa sanoa, että " älä roiku" jos halaan tai sitten hän halaa selvästikin vain minun mielikseni muutaman sekunnin ja haluaa sitten äkkiä karkuun. Seksiä meillä on silloin tällöin siis korkeintaan n. kerran viikossa. Minä haluaisin paljon enemmän. Kaipaisin spontaania ja kiihkeää seksiä. Meillä se on ihan hyvää, mutta ainoastaan molempien tarpeiden tyydytystä. En usko, että hän haluaa nimenomaan minua vaan hän haluaa tyydyttää tarpeensa. Sama koskee myös minua. Saan usein pakit enkä nykyään enää edes tee aloitteita kovin usein. Mietin tässä, että onko mieheni vain luonteeltaan sellainen ihminen, ettei halua läheisyyttä ja seksiä vai olisiko tilanne toinen jos hänellä olisi " se oikea" vaimona?
eri perheissä. Ehkä miehesi ei lapsuudenperheessään ole tottunut fyysiseen läheisyyteen, eikä osaa sinullekaan sitä antaa.
Pystyttekö keskustelemaan asiasta? Väestöliiton sivuilla on hyviä juttuja liittyen parisuhteeseen ja seksuaalisuuteen,kannattaa käydä lueskelemassa sieltä,jos löytyisi joitakin vinkkejä.