Kuinka usein ja kuinka perusteellisesti saunan pesette?
Siis harjaatteko esim. lauteiden alapuolelta lauteet kans, vai ei?
Kommentit (9)
tulee pestyä lauteet päältä sekä lattia. Sitten kerran tai kaksi vuodesta pestään niin että lauteet irrotetaan ja pestään sekä ylä- että alapuolelta ja lisäksi seinät. Tämän isomman pesun hoitaakin sitten mies.
Ja saunotaan ehkä max neljä kertaa vuodessa...
Juuriharjalla, lauteiden päällipuolet, seinät ja lattia. Mies pesee katon.
Tarviiko meidä saunomistahdilla pestäkään edes kahta kertaa vuodessa...?
eikös se kuuma tapa pöpöt, jos se saa kuivaa rauhassa? Kuka niitä seiniä likaa?
olin siivoojana. Aina saunapäivänä kerran viikossa juuriharjalla kuurasin lauteet. Jos olis oma sauna ja usein kävisin, niin parin kuukauden välein ainakin pesisin. Ei se ole iso homma, mutta merkittävä kuitenkin.
Ja silloin harvoin kun saunon, nojaan hikisenä seinään.
t:5
meidän puusaunassa tulee aina pikkuisen sellaista tuhkahöttöä saunomisen yhteydessä, joten siksi seinien pesu pari kertaa vuodessa ettei pinty mustaksi. Lauteiden pesua ei varmaan tarvitsekaan sen kummemmin perustella..
T:4
Mutta miksi ihmeessä se katto pitää pestä? Tai ne seinät, joihin ei koskaan edes sormenpäällä koske?
(siis sinä joka ihmettelit lauteiden alapuolen pesua). Jos kurkkaat niin et ihmettele. Kyllä sinne kuule kertyy kaikkea p-kaa, hien mukana valuu ja kökkööntyy sinnekin alapinnoille, rakojen lähistölle. Kurkkaa vain ja tartu juuriharjaan :)
Lauteet pesen 2-3 kertaa vuodessa.
Talvisin saunomme viikottain, kesällä emme ollekaan.