Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ostaisitko lahjoja tälle teinille?

Vierailija
22.12.2007 |

Poika 15-v käy kasiluokkaa, koska on tuplannut ykkösluokan. Koulu ei kiinnosta, pärjäisi ihan hyvin jos haluaisi. Pelaa koko sen valveillaoloajan, jota ei hengaile kavereiden kanssa ja polttaa tupakkaa. Koulusta pinnaa, unohtelee kirjoja koululle ennen tärkeitä kokeita, myöhästelee, jopa viimeisenä koulupäivänä. Ei tee koskaan mitään kotitöitä, eikä mitään muutakaan ilman huutamista. Todistuksessa numerot enimmäkseen 5 ja 6, muutama 7. Lahjalista vaan kallistuu vuosi vuodelta ja olettaa saavansa kaiken listalta, jossa on pelkästään pelejä ja pelikonsoli sekä uusi kännykkä.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
22.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

toki ostaisin lahjoja, mutta kohtuudella. Esim. meidän teini on toivonut kuutta lahjaa ja saa niistä neljä . Rahallisesti eivät ole kovin arvokkaitakaan, mutta haluan antaa hänelle ajatuksen siitä, että kaikkea ei saa mitä haluaa.

Vierailija
2/6 |
22.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotkuthan maksaa viisi kuusi sataakin. Mä ostaisin sen kännykän ja jonkun pelin vanhaan pelimasiinaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
22.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

saa kaikkea lahjalistalta

Vierailija
4/6 |
22.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja viime jouluna ostettu

Vierailija
5/6 |
22.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä varmasti jokainen lapsi on jonkun lahjan jouluna ansainnut ihan jo pelkällä olemassaolollaan. Kuitenkin, keskustelisin säännöistä todella tarkkaan ja en ostaisi kalleinta toivetta. Miksi muuttaisi tapojaan jos kuitenkin saa kaiken mitä haluaa? Pientä motivaattoria käytöksen kautta peliin.

Vierailija
6/6 |
22.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tietenkään uutta pelikonsolia, jos on juuri viime jouluksi saanut uuden.

On tainnut mopo karata pojalta pahasti käsistä ja vanhemmilta suhteellisuudentaju - ei lapselle anneta kaikkea mitä hän tahtoo, korkeintaan ehkä kymmenesosa. Huonosta käytöksestä seuraa aina rangaistus l. tupakanpoltosta lähtee käyttörahat ja tulee kotiarestia, jos ei kiinnosta auttaa kotitöissä, niin sitten ei roikuta pelikoneellakaan jne.

Koulunkäynnistäkin on lupa odottaa tuloksia, jos tietää lapsella olevan resursseja - kannattaa aina muistuttaa, että lapsi tekee vahinkoa omalle tulevaisuudelleen laiminlyömällä koulunkäynnin, huonolla todistuksella on paha valita jatkokoulutuspaikkoja.

Joululahjaksi nuorelle voisi tarjota aikaa aikuisen kanssa, yrittää vielä löytää keskusteluyhteyden, koska lapsi oikeasti haluaa, että hänen vanhempansa ovat kiinnostuneita hänestä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi kuusi