1v 8kk aikoo jättää sit päiväunet pois.. Ärsyttää.
Heti jos nukkuun yli 30 min niin ei illalla uni tule. Rytmi menee totaalisesti sekaisin. Harmittaa koska päiväunet on olleet minulleki se lepohetki enkä jaksaisi nyt jo luopua siitä..
Kommentit (12)
voin lohduttaa sillä, että nukun joskus päiväunia vaikka olen jo 34 v.
Alkuun oli rytmi hukassa. Saattoi vetästä joskus 30 minsaa päikkäreitä, joskus oli 2 viikkoa kokonaan ilman.
Parissa kuukaudessa tilanne rauhoittui kuitenkin niin, että unet jäi päivällä kokonaan pois. Lapsi meni klo 18.30 ja heräsi vasta 09 :) Ei paha mielestäni, vaikkei noilla unilla päivällä nukkunutkaan. Tosin hereilläoloaikansa sitten mennä toohotti 110% teholla.
T: Kokeiltu on ja saattoi maata tunninkin paikallaan sängyssä nukkumatta.
Sulla ei selvästi ole lasta, joka ei vaan nukahda tai vaihtoehtoisesti jos nukahtaa niin valvoo puoleen yöhön. Mulla löytyy kumpaakin mallia...Vierailija:
Vanhempi päättää, ei lapsi.
Tuon ikäinen natiainen ja antaa jo äidin pompottaa itseään! Tottakai sinä teet selväksi, että nyt nukutaan ja äitikin tarvitsee pienen lepohetken päivällä. Mene nukkumaan vaikka yhdessä lapsen kanssa. Tuohon ikään ajoittuu selkeästi " mä en tahdo nukkua päikkäreitä" -vaihe, joka menee kyllä ohi, usko vaan. Sinä määräät tahdin, ei alle 2v. lapsesi!
se vaan kans makaa hiljaa eikä nuku.
Eikö siinä jää samalla tavalla omaa aikaa sinulle?
jos lähden sängystä pois, lapsi tulee perässä.
Parempi kai luopua niistä päiväunista.
välillä meidän 3,5v. tyttö nukkuu päiväunia vaikka jätti ne pois myös parin vuoden iässä..