Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Matkanjärjestäjien lapsiperhepaketit

10.11.2008 |

Hei! Minua kiinnostaa kuulla teidän kokemuksia eri matkanjärjestäjien perhepaketeista ja palveluista lapsiperheille, erityisesti Aurinkomatkojen, Tjäreborgin, Finnmatkojen ja Suomen Matkatoimiston, sillä olen tutkinut heidän lomaopuksiaan sekä nettisivuja. Millaisia kokemuksia teillä on kyseisistä matkanjärjestäjistä, ruusuja ja risuja? Onko lapsille jotain tiettyä kerhotoimintaa tai puuhaa ja miten lapset on yleisesti otettu huomioon? Kiitoksia paljon jo etukäteen vastauksista :x

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
02.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tjareborgin tietous hotellimme lapsiasioista oli aivan surkea. He sanoivat ettei hotellista saa vuokrattua mikroa, rattaita jne. kun menimme paikan päälle niin hotellissa oli saksan/englanninkielinen kindergarden,josta sai lainata ilmaiseksi (panttia vastaan, joka palautettiin kun palautimme tuotteet)tuttipulloja, vauvahälyttimiä, rattaita, hiekkaleikki tarvikkeita, hyttysverkkoja,teevedenkeittimiä yms jne..



Hotelli oli aivan ihana, egyptiläiset tosi lapsiystävällisiä, voin sanoa että ystävällisempiä kuin esim thaimaalaiset. Lapsille oli hotellin puolesta kaikenlaista ohjelmaa ilmaiseksi. huoneeseen sai pinnasänkyä, pottaa, hoitotasoa jne. hoteelin puolesta ei siis matkanjärjestäjän.



Hurghadaan kun menee kannattaa selvittää millä puolen hurghadaa hotelli sijaitsee DownTown ja selaka ovat sotkuisiä ja likaisiä paikkoja mutta nex hurgada missä hotellimme sijaitsi oli erittäin siistiä aluetta. meitä oli 10 hgen seurue. Hotellimme oli Siva Grand Beach

http://www.tjareborg.fi/hotel/hotelMaster.aspx?categoryid=1&regionid=19…

sviiteillä ja all inlkusivilella kaikilla. Voin suositella lämpimästi. Tjareborgin kohdehenkilökunta ei tuntunut tietävän juuri mistään mitään. Olivat suht uutta sakkia alle 3kk kohteessa ollutta. Itse piti ottaa selvää kaikista. Onneksi saksalla ja englannilla pärjäsi loistavasti. Kenellekkään meistä ei vatsatauteja tai pöpöjä tullut. Toki pidimme maalaisjärjen mukanamme, katsoimme tarkkaan missä söimme, millainen hygieniataso ruokapaikassamme oli kaupungilla ja muualla liikkuessamme. Meillä aina mukana käsidesiä, jota käytimme ahkerasti.



Mielestäni näillä palstoilla niin vauva,kaksplus kuin helistimenkin sivustoilla ihmiset turhaan pelottelevat egpytiin matkaajia. meillä nuorin matkaaja oli 1v9kk. Ei mitään ongelmiä hänenkään kanssaan. vapaasti annoimme hänenkin liikkua ja olla egpytiläisten syleissä ja hellittelyssä.Toki katsoimme mitä suuhun laitoimme, emme syöneet kraanavedellä pestyjä kasviksiä,hedelmiä, majoneesi pitoisia salaatteja, auringossa olleita kypsymättömiä ruokia jne. muuten kyllä söimme estoitta kaikenlaista.



Ehdottomasti parempi paikka kuin kanarian saaret. Hotellissamme oli pajon saksankielistä porukkaa ja suomalaisiakin, jotka vuosi toisensa jälkeen tulevat samaan hotelliin lomailemaan. Hygienia taso hotellissa oli tosi korkea. Ruokaa käsiteltiin puhtain käsinein ja huudeltiin pullovedellä salaatit yms..jne..



Taisimme löytää niin kohteen kuin hotellinkin, johon voi vuosi vuoden jälkeen mennä uudelleen ja uudelleen. Kanariat ja muut välimeren maat eivät palvelussa pärjänneet tälle paikalle.

Vierailija
2/4 |
04.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos kovasti kommenteistasi Egyptistä ja Hurghadasta! Varasimme Finnmatkojen kautta viikon matkan helmikuun alkuun. Makadi Bayn saraya hotelli ja Bamse-klubi 4-vuotiaalle.

yleensä saanut erittäin hyvät arviot nimenomaan siisteydestä ja lapsiystävällisyydestä, kun googliailee ulkomaisia keskustelusaitteja. Meille oli tärkeä tieto, että altaan pitäisi olla +26. Toivotaan, että pitää paikkaansa! Junioria ei kylmään altaaseen saa millään.

Makadi Bay on ainakin esitteiden mukaan lähes suljettu lomakylä, joten paikallisväriä ei juuri ole. Isäntä saa käydä Luxorissa itsekseen katsomassa temppelit ja haudat. Itse olen siellä muutama vuosi sitten käynyt ja lepo on nyt eniten tarpeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

me käytetty finnmatkojen star ja village hotelleja ja tjareborgin esim babykaksioita. olemme olleet erittäin tyytyväisiä valintoihimme vaikka maksavat enemmän. Yleensä otamme kaksion all inklusive aterioin, johon voi vuokrata potat, hoitopöydät, pinnasängyt yms



loistava kombinaatio



hotellit olleet erittäin lapsiystävällisiä.

Vierailija
4/4 |
12.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä viime kokemukset Tjareborgista, Tunisia ja 4-tähden all inclusive. Erittäin hyvä ja isännän mukaan käymällään historiaretkellä aivan upea opastus. Yhteinen retkikin kiva, mutta hotelli yms vastasi esitettä. Olimme tosi tyytyväisiä.



Nazarin kautta ollaan oltu Turkissa. heillä on tosi ihanat "uima-allasmaat" all inclusive. Meillä ainakin tosi positiivinen kokemus.



Finnmatkojen Espanjan Port Aventura-paketti oli myöskin oikein onnistunut. Puolihoito ja viikon liput huvipuistoon ja käynti vesipuistossa. Hintansa arvoinen ehdottomasti. puolihoito aivan riittävä, kun päivällä tuli huvipuistossa tai kylällä syötyä. Meillä pienin oli juuri alle 2, kun olimme Port Aventurassa ja hänkin nautti aivan täysin kaikista pikkuisten laitteista. Kaikkea ei kuitenkaan tarvinnut kerralla käydä, kun tiesi, että seuraavana päivänä voidaan vaikka mennä uudestaan.



Nyt harkinnassa keväälle Hurghada ja all inclusive sielläkin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän yhdeksän