Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sektio ja imetys

Vierailija
13.12.2007 |

Eli edessä elämäni ensimmäinen sektio alatiesynnytysten jälkeen ja imettäminen mietityttää, lähinnä se, missä asennossa parhaiten onnistuu, makuultaan vai istualtaan??

olisiko esim. imetystyyny hyvä hankinta??



Ja jos jotain muuta ihan mitä tahansa vinkkiä toipumiseen yms. on niin mielellään vastaanotan!!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kotona sitten mikä hyvältä tuntuu.



Jos hemppa on yhtään alhaalla niin ala syömään rautaa että ei tunnu niin pahalta jos menetät verta.

Sektion jälkeen juo paljon vettä. Ota sellainen " tuttipullo" mukaan mistä on helppo juoda makuultaan.

Ja heti, siis heti kun vointi sallii niin lähde liikkeelle. Se tekee turkasen kipeää mutta sen jälkeen helpottaa.



Vierailija
2/4 |
13.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja tosiaan lähde liikkeelle mahdollisimman pian, mutta anna myös itsellesi aikaa toipua. Sektio on iso leikkaus.



Itse ainakin tarvitsin jonkin verran apua kotonakin sairaalasta kotiutumisen jälkeen (nostelussa ym.). Imetystyyny on ollut minun mielestäni todella hyvä hankinta, mutta istuallaan en kyllä pystynyt imettämään ensimmäiseen pariin viikkoon. Tähän kyllä osaltaan vaikutti sekin, että sain leikkauksen päälle kohtutulehduksen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
13.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


perätilan takia kumpikin. Kaksi onnistunutta imetystä, 10kk ja 2v kestoltaan.



Ainakin Kättärillä sai tosi upean opastuksen imetykseen. Imetin alkuun kyljelläni, mutta tosi pian imetin ihan istualteen. Minulla ei ollut imetystyynyä, mutta tykkäsin sekä kotona että sairaalassa käyttää tavallista tyynyä vauvan alla. Saa itselle ja vaaville mukavan rennon asennon.



Muutenkin mulla sujui leikkaukset hyvin ja toipuminen oli nopeaa. Esikoinen oli vain 1v4kk kun sain meidän kuopuksen, joten olihan siinä niitä nostokieltoja yms alkuun. Ekalla kerralla olin kolme yötä sairaalassa ja tokalla kerralla vain kaksi yötä.



Pyydät vain apua sen imetyksen kanssa, hyvin se sujuu varmastikin. Itsellä maito nousi jopa nopeammin kuin normaalisti alatiesynnyttäjillä. Oli mulla kummankin kanssa rinnat pahasti auki ennekuin vauva oppi oikean imuotteen jne, mutta kaikesta sitä selviää kun on vain sinnikäs.



Myös imetystukisivuilla kannattaa käydä, sieltä saa hyviä vinkkejä.



Mulla tuli jostain vahvemmasta särkylääkkeestä huono olo leikkauksen jälkeen, toisella kerralla sitten pyysin ihan tavallista paracetamol-pohjaista särkylääkettä. Ja se liikkeelle lähtö kannattaa vaikka haavaan sattuisikin, sitä nopeammin toipuu. Ja kun yskittää tai naurattaa kovasti, mulla ainaskin tuntui että ompeleet repeää, niin tyynyä vaan painaa kovasti ennen naurunpyrskähdyksiä :)



Nämä nyt tuli mieleen, tsemppiä..

Vierailija
4/4 |
13.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

normaalisti heti alkuun, vauva vieressä ja/tai imetystyynyn avulla sylissä. Olin kyllä heti seuraavana päivänä jaloillani ja liikenteessä. Toivuin todella hyvin ja maito nousi heti, vauvalla oli vahva ja hyvä imu ja join älyttömästi, sillä pelkäsin, että sektion takia maito ei nousisi normaalisti 11 kk imetin, kunnes vaavi itse kyllästyi imetykseen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä neljä