Miten saisin tuon lapset oppimaan tekemään kakat pönttöön/pottaan???
Kohta 3-vuotias tyttömme on kovapäinen pieni pakkaus. Pissat tekee itsenäisesti pönttöön, vahinkoja tulee todella harvoin. Ulkona on vaippa käytössä, sekä kauppareissuilla ja vielä yöllä. Kakkoja hän ei suostu tekemään pottaan tai pönttöön, panttaa vaikka sitten koko päivän niin tarvittaessa. Miten tässä asiassa kannattaisi edetä?
Tuntuu ettei hän ikinä niitä pottaan tai pöntölle tule tekemään, asiaa ollaan tässä jo pitempään " käsitelty" .
Kommentit (2)
ja pakottamaan en viitsisi ruveta, tekee vielä enemmän hallaa varmaan sekin?
Pitänee jotain mieluisia tarroja ostaa ja koittaa niillä lahjoa. Pikkuveli (kohta 1½) tekee varmaan aiemmin kakat sinne pottaan kun tuo isosisko :(
ap
Mekin taistelimme poikamme kanssa samassa asiassa. Muuten oli kuiva, mutta kakkaa ei suostunut pottaan tekemään, paitsi, yllättäen, aina kylässä tai muuten tien päällä ollessamme! Silloin ihan oma-aloitteisesti pyysi päästä pöntölle.
Kotona hän teki aina järjestään housuihin tai vaippaan aamulla ennen kuin ehdin pukemaan päivävaatteita. Oli todella turhauttavaa lueskella ruuan jälkeen puolikin tuntia kirjoja potalla kaikessa rauhassa istuskelevalle pojalle, joka sitten äidin annettua periksi potalta päästyään viiden minuutin jälkeen kakkasi housuihinsa.
Kuukautta vaille kolmen vuoden iässä otimme tarrat käyttöön. Sen jälkeen ei ole tullut yhtä ainotta kakkaa muualle kuin pottaan. Ihan ihmeelliseltä tuntui tarrojen teho. Vai oliko parin kuukauden pottatreenailu sittenkin tuottanut jo jotain tulosta?