Mitä lastenhoitotarviketta/esinettä ilman et olisi vauva-aikana tullut toimeen?
Itsellä sitteri. Kiinteiden syöttäminen lapselle, joka ei vielä kunnolla istunut onnistui hyvin vain sitterissä.
Melkein kaikista muista tavaroista olisin voinut luopua.
Kommentit (11)
joka paikkaan kävellen. Joten vaunut ovat olleet todella tärkeät. Lähes joka päivä vuodesta käytössä.
Synnytyksessä tuli niin pahat repeämät, etten olisi voinut kuvitellakaan kyykisteleväni vaipan- ja vaatteidenvaihdon vuoksi.. Hoitopöydällä nämä työt sujuivat seisoma-asennossa. Hoitopöytä vieläkin aktiivisessa käytössä 10 kk ikäisellä.
Vaunut myös nukuttamisessa olleet ehdottomat. Ja harsot alkuun aivan korvaamattomat pulautusten pyyhkimisessä ym.
esikoinen ei viihtynyt sitterissä juuri ollenkaan, mutta kakkosen huudon taltuttaa usein vain ja ainoastaan tuo BabyBjörnin 1-2-3.
melkein matkahoitoalusta. Liikutaan tosi paljon ja se oli kätevä. Mahtui pieneen tilaan ja vaipanvaihto sujui näppärästi missä vain.
ja kaksosten imetystyyny yhtäaikaista imetystä varten.
Ilman liinaa emme olisi pärjänneet ainakaan ensimmäisiä 8kk (sen jälkeen taas vaunut aivan ehdottomat, meilläkään ei ollut tuolloin autoa).
llman tuttia emme olisi pärjänneet ollenkaan, vauvalla oli suunnaton imun tarve mutta suostui olemaan rinnalla vain sen aikaa kun söi.
meillä on vauvat nukkuneet aluksi meijän sängyssä sitterissä tai vaununkopassa jonka yläpää on nostettu korkeammalle. Syy tähän on se että molemmat on olleet tosi kovia pulauttelemaan ja niiden on ollut näin helpompi nukkua.
Tuttia on molemmat syönyt hyvin ja hyvin ollaan niistä myös päästy eroon noin yksivuotiaana.
vaunut ja hyttysverkko kesällä, sadesuoja, lämmin makuupussi talvella, harsoliinat monessa apuna, vaipat, sitteri. Kun vauva soseiässä sauvasekoitin. Kaikki muu turhaa.
Vaipat tietysti. Ja paljon vaatteita. Meidän vauvalla oli ihmesuoli, joka työnsi sellaista kakkaa, ettei minkään merkin vaipat pitäneet. Vaatteet vaihdettiin neljästi päivässä.
Soseaikaan minä taas en saanut sauvasekoittimella mitään aikaiseksi, vaan tehosekoitin ostettiin yleiskoneeseen, ja johan alkoi soseuttaminen sujumaan!
siis tuli niin paljon että oli kaikki paikat muuten maidossa..