Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jos yrittäjä laskutta esim 35€/ tunti, paljonko siitä jää käteen?

Vierailija
04.12.2007 |

Tarkoitan kaikkien maksujen jälkeen?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
04.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli todellinen tuntipalkka on paljon vähemmän kuin tuo 20-25 ¿.

Vierailija
2/9 |
04.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaan laskutuksesta on maksettava esimerkiksi alasta riippuen esim. työkalut, matkakuluja, tilojen vuokra, kirjanpitokuluja, postikuluja, eläkkeitä, sairaskuluja, tarvikkeiden korkokuluja, lainoja jne.



En ole itse yrittäjä, mutta joskus ihmiset kauhistelevat meidän " kovaa" tuntilaskutustamme. Eivät tunnu ottavan huomioon, että työntekijä ajaa paikalle joskus kaukaakin ja tietenkin hänen on saatava palkka siltäkin ajalta ja bensa sekä autot ja niiden huoltokulut maksavat. Enkä usko, että yksikään asiakas olisi tyytyväinen, jos työntekijä tulisi käden heiluen paikanpäälle ilman oikeita työkaluja. Työntekijöidemme mukana kulkeva kalusto on varmaan helposti satatuhatta euroa, jos riittääkään. Jokainen pienikin vehje, jota käytetään maksaa paljon enemmän kuin normaali-ihminen osaa yleensä kuvitellakaan. Eivätkä nekään kestä ikuisesti. Ja sittenhän tietenkin jonkun pitää vastata sille asiakkaalle puhelimeen, järjestää työntekijä paikalle, lähettää laskut, tilata tavaroita jne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
04.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alla olevaan viestiin sekä tuohon ekaan laskukaavaan viitaten olenkin iloinen, että voin laskuttaa omasta työstäni 39-62 euroa tunnilta, vähän työtehtävästä riippuen.



Eikä silti tule raha mitenkään helposti vaan töitä saa tehdä paljon ja tuntuu, että verokarhu mättää kitaansa ihan liikaa meikän euroja, grrr!



Terkuin yksityisyrittäjä.

Vierailija
4/9 |
04.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuloista vähennetään menot ja loppu jää :)

Vierailija
5/9 |
04.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sehän otetaan ensin pois, alasta riippuen joko 22 tai 8 %. Sitten muut kulut ja verot... Ei siitä 20¿ taida käteen jäädä, hyvä jos puolet.

Vierailija
6/9 |
04.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

se, minkä tuntipalkan saa työsuhteessa, pitää yrittäjän kertoa tuo summa kolmella.



Eli jos työsuhteessa saat 11 e/h, niin yrittäjänä sinun pitää laskuttaa 33 e/h. Näin pääset tasoihin siitä, että et saa lomarahoja, palkallista kesälomaa jne.



terveisin, yrittäjä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
04.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta tuosta summasta kun vähennetään ensin alv, sitten koneiden kulut ( polttoaine, vakuutukset, korjauskulut jos jotain särkyy jne), työnantajan eläkemaksut, ennakkoverot, mahdollisen toisen työntekijän palkka niin käteen jää kyllä aika vähän. Silti ihmiset jaksaa kauhistella hintoja ja moittivat kalliiksi, vaikka se mitä tehdään, ei todellakaan ole mitään halpaa yrittäjällekään. Ei olla rikastuttu,vaikka tuntitaksa hurjalta kuulostaakin.

Vierailija
8/9 |
04.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei todellakaan ole nimittäin tunnit ja palkka yhtä yrittäjänä. Sinun pitää itse hankkia asiakkaat ja hoitaa kaikki käytännön toimet. Kovaa työtä on yrittäjänä toimiminen ISO KUNNIOITUKSENI kaikille yrittäjille!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
04.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vastasin vain ap:n mahdottomaan kysymykseen :) Tai kysymys on ihan mahdollinen, mutta oikeaa vastausta on mahdoton noilla tiedoilla antaa.



-7-

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme yhdeksän