Arvikoikaa: Minkä puolueen kannattajalta kuulostan?
Mielestäni yhteiskunnan täytyy huolehtia niistä, jotka eivät pysty huolehtimaan itsestään. Silti jokaista pitäisi kannustaa ja potkiakin " omavaraisuuteen" . En kuitenkaan halua tasapäistää: jokaisella on oikeus yrittää ja ansaita rahaa.
Maatalous on keskeisimpiä tekijöitä jokapäiväisen leivän saannissamme. Maataloutta tulee ehdottomasti tukea, samoin lähituotantoa.
Valtioiden tulisi tehdä radikaaleja valintoja esim. energiantuotannon ja -käytön suhteen ilmastonmuutoksen torjumiseksi.
Lasten kotihoidosta pitäisi maksaa vanhemmille enemmän.
Rikkaiden maiden pitäisi antaa enemmän tukea kehitysapuun.
Kommentit (7)
Lisään vielä pari juttua: EU on minusta pääosin ok (kaikki direktiivit ei), Natosta en osaa sanoa, ydinvoima on ok, kannatan perinteisiä perhearvoja.
ap
Ja EU:sta perussuomalaiset tipahtaa
Keskustan perinteiselle kannattajalle kuulostaa
Kysyn siksi, että en itse oikein löydä omaa poliittista kantaani. Tiedän kyllä mitä ajattelen asioista, mutta mihin puolueeseen se istuu - sepä onkin ongelma. Nykyään kun kaikki tuntuvat löpisevän samoja tyhjänpäiväisiä juttuja ilman katetta lupauksille.
Keskustaa olen kyllä useimmiten äänestänyt, eli aika lähelle olen osunut kuitenkin. Mutta mites nuo ilmastotoimenpiteet - onko Keskusta niissä miten lepsu? Mikä puolue tarttuu niihin rivakammin?
ap
Mutta mitä pidät itse tärkeimpänä arvonasi?
Ja toisekseen, ota huomioon se, että jos vihreitä (tai jotain tosi pikkupuoluetta) on tosi vähän, eivätkä he itse hallituksessa ja muita toisia aivan päinvastaisia arvoja korostavia on merkittävä osuus, niin mitä vihreät saavat aikaan? No tästä aiheesta voidaan vääntää kättä sata vuotta.
Kannattaa tutustua yhä puolueisiin lisää, ja heidän kannattajiinsa. Heistä kun löytyy vaikka mitä tallaajaa. Ja pidä mielessä myös vaalijärjestelmä ja sen vaikutus äänestystuloksiin.
miksi Vihreät vastustavat sitä niin voimakkaasti. Tiedän kyllä mahdolliset riskit, mutta pointtini on se, että tarvittaisiin mahdollisimman tehokkaita ja vähäpäästöisiä energiantuotantotapoja ja sellainenhan ydinvoima on. Jos joku tarjoaa kaikilta osin paremman vaihtoehdon, niin kyllä se minulle käy - en siis ole mikään ydinvoimalobbaaja. :)
Vihreissä vähän arveluttaa hippimeininki ja " annetaan kaikkien kukkien kukkia" -asenne, vaikka ehdottomasti heillä paljon hyvää onkin. Mutta katsellaan.
ap
ap