Joko teidän lapsilla on sukkikset/pitkät kalsarit?
Oma muksu päiväkodissa ja 3,5v, toistaiseksi mennyt pelkillä college-housuilla haalarin alla, mutta jokohan pitäis laittaa välivaatetusta...? Pakkasta ei kuitenkaan ole kuin pari astetta, ja enimmäkseen pihalla liikkuu eikä kökötä.. Kotioloissa en laittais, mutta pk:ssa ehkä eri juttu. Ja läkähtyykö sit sisällä, eivät kuitenkaan muista tai ehdi riisua (ja poika itse ei taatusti...)
Kommentit (9)
mekon kans POP kesäisinkin, ettei pikkuhousut vilku, kun on vauhdikkaat tyttäret!
pk-ikäisellä on college-housut ja päälle pukee toppahousut. Ekaluokkalaisella on samanlaiset toppahousut, mutta alla pitkät kalsarit.
Nuoremmalla on karvahanskat. Vanhemmalla ohuet fleece-vuoriset. Koska hänen kätensä eivät helpolla palellu.
Lapsi paleltuu niin helposti niin on ollut pakko laittaa. Yhdellä pitkähihaisella on kuitenkin toistaiseksi pärjännyt, mutta jaloissa täytyy olla 2 kerrosta.
Ohuet sellaiset tosin ei vielä karvavuorelliset.
Meillä ollut jo kuukauden käytössä. Suomalainen talvi on nimenomaan tätä muutamaa pakkasastetta tai nollan tuntumassa olemista, tänään on lisäksi ollut ainakin rannikolla kova viima. Ja mistä tiedät, liikkuuko lapsesi taukoamatta vai istuuko esim. välillä maassa, keinussa, yms?
Mielestäni jaloissa ja käsissä ei voi olla koskaan liian kuuma, joten talvikintaat on ehdottomasti kädessä jo. Ei missään nimessä mitkään ohuet hanskat.
Kovemmalle pakkaselle on vielä vähän pelivaraa vaatetuksessa, silloin tulee käyttöön paksumpi talvipuku ja välikerroksia.
Kesällä kun pärjää pelkillä yksillä housuilla, vaikka jollain trikoopöksyillä. Sit, kun niillä ei enää pärjää, laitetaan alle sukkikset. Sit tarvii jossain vaiheessa päälle tuulipuvun housut tai vk-haalarin, sit joskus paksumman haalarin ja lopulta vielä villa- tms housut siihen väliin. Eli meillä on ollut sukkahousut jo monta kuukautta jalassa.
Sukkikset on tytöllä silloin kun on hame päällä, muttei todellakaan koskaan sisällä kahta kerrosta vaatetta.
Jos on alle -10°/-15°, puetaan toinen kerros haalarin alle, ei muutoin.
Ihmetellen katselen kun lapsilla on pitkät kalsarit JA housut päällä tarhassa.
No, suomalaiset ovat muutenkin varmaan maailman viluisin kansa:-D
Ja minua kiinnostaa myös joko lapsilla on paksut rukkaset vai fleecevuorilliset? Meillä lapsi meni tänään vielä ilman kalsareita ja ohuemmilla rukkasilla. Ei niitä lapsia kannata ylikään tumpata.