akupunktio ja pahoinvointi
Muutamaan otteeseen täällä on suositeltu akupunktiolääkäriä, joka Vantaalla Mehiläisessä. Osaisiko joku suositella sellaista, joka olisi lähempänä Helsingin keskustaa? Tässä hirveässä pahoinvoinnissa ei olisi voimia laahautua edes Vantaalle saakka.
Kommentit (2)
Etsi netistä, monilla lääkäriasemilla on yleensä kuvaus lääkäreistä ja jos antavat akupunktiota, se on kyllä mainittu. Voisit ehkä soittaa Mehiläiseen, että missä muualla Ryynänen ottaa vastaa tai kuka muu heillä antais akup. just raskauspahoinvointiin. Osa lääkäreistä " erikoistuu" tietyntyyppiseen akup.hoitoon, kannattaa varmistaa, että tämä aihe on kullekin lääkärille tuttu. Näitä akupunktiota antavia lääkäreitä on melkein joka yksityisellä lääkäriasemalla. Katso netistä lähellä olevat tai soita tosiaan suoraan, jos jaksat. Helsingin Lääkärikeskukseen olin menossa itse ensin, kunnes löysin tuon Ryynäsen, joka oli minua lähinnä. Samat lääkärit voivat eri päivinä pitää vastaanottoa eri puolilla pk-seutua.
Mä kävin Ryynäsellä ja pahoinvointi laimeni kovasti vko 10, kun aiemmin kestänyt tasaseen viikolle 16. Sitä ennen yritin minäkin painella itse noita ranteen akupisteitä, joista Tyttelikin mainitsi, mutta en siinä vaiheessa huomannut siitä helpotusta.
Mie olin sairaalassa tiputuksessa pahoinvoinnin takia ja lääkäri neuvoi mulle akupunktiopisteet ranteista. Ja neuvoi tekemään siihen itse semmoisen " nastarannekkeen" .
Ensinnäkin se akupiste on kolme sormen mittaa ranteesta alaspäin, kämmenen puolella ja keskellä kättä. Siinä menee ne kaksi jännettä, itse olen laittanut tämän " nastan" siihen jänteiden väliin.
Ja tämä ranneke tehdään siten, että ostat noin 1,5cm:n levyistä kuminauhaa, johon kiinnität nepparin (ainoastaan sen puolen, missä on se nystyrä). Se nystyrä tulee painamaan sitä akupistettä. Sitten ompelee sen kuminauhan kiinni sopivan kireälle. Ensinnäkin niin, että sen saa pujotettua ranteeseen ja toiseksi niin, että se ei kiristä liikaa.
Itselläni tuo viritys on ehkä vähän auttanut. On kuulemma ihan näyttöön perustuva juttu. Tuskin gynekologi sitä muuten suosittelisi.
TYtteli-83