Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

miksi yleensäkin 40-50 v koulutetaan lähihoitajiksi. suurin osa tuntemistani on pakon edestä sinne joutuneet

Vierailija
20.11.2007 |

ja kaiken maailman vaivoja jo alkaa olemaan noilla valmistuneilla. töitä saavat silloin tällöin tehdä jos sijaisuuksia tulee. surku tulee mutta tätähän tää suomen touhu on.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
20.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuon ikäisistä ei välitetä. Heittopusseja. Se on väärin. Pitäisi olla inhimillisempi näkökulma myös.

Vierailija
2/8 |
20.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotka tuon ikäisille sopisivat. Valitettavasti.

Mitä sitten ehdottaisitte heille ammatiksi? Rakentavia ehdotuksia, please!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
20.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

vain kolmen vuoden päästä olisin joku sellainen, jota ei kannata kouluttaa ja jolla on kaikenmaailman vaivoja!

Vierailija
4/8 |
20.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

lääkäriksi tai insinööriksi. Pitää vaan lukea pääsykokeisiin ja ottaa lainaa opiskelua varten. Kyse on vaan siitä että kyseisiltä ihmisiltä puuttuu näkemystä ja uskallusta, olettavat että joku työkkäri pelastaisi heidät ja " antaisi töitä" .

Vierailija
5/8 |
20.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka en kannatakaan pätkätöitä ja minusta olisi hienoa että kaikille löytyisi vakituinen työpaikka, niin minusta pätkätyö on kuitenkin parempi kuin työttömyys. Yhteiskunnan elättinä oleminen ei ole ihmisarvoista elämää, eikä se ole myöskään oikein työssäkäyviä veronmaksajia kohtaan. Erilaisten tukien, jotka voi saada tekemättä mitään, tulisi aina olla viimeinen vaihtoehto.

Vierailija
6/8 |
20.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kyllä siinä on kyse kaikissa tapauksissa sellaisista naisista, jotka ovat kökkineet ikänsä kotona lapsiaan hoitaen ja nyt haluaisivat jatkaa kotona työttömyysturvalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
20.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suurin osa on aika yksinkertaisia ja seisovat tumput suorina osastolla, eivätkä omaa pienintäkään aloitekykyä. Eivätkä osaa katsoa kokonaisuuksia, vaan keskittyvät yhteen asiaan.

Vierailija
8/8 |
20.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eiköhän ihminen ole siinä iässä melkeinpä viisaimmillaan? Miten sitten presidentit sun muut ei ole näitä kakskymppisiä kaikkitietäjiä??? Mikä ihmeen ikäsorto täällä on käynnissä? Näköjään elämä on ohi kun täyttää 40.. On se surullista ajatella että parin vuoden päästä olen hyödytön ihmiskunnan taakka.



Ehkäpä ihmiset kouluttautavat lähihoitajiksi paska hommaan sen takia että koulutus lukion käyneellä kestää noin vuoden ja sitten pääsee jo tekemään töitä, vaikkapa niitä pätkäsellaisia. Joku insinöörin koulutus kestää vähintään neljä vuotta, ehkä aikaa ei halua sellaiseen kuluttaa jos haluaa töitä että pystyy elämään.



t. kemianteknikko, joka opiskeli lähihoitajaksi että sai töitä

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi viisi