Ostin liikaa joulupostimerkkejä, voiko selaaisella postittaa nyt jo?
Jos lähetän kirjeen ystävälle Suomeen, meneekö se perille ensi keskiviikoksi joulupostimerkillä? Vai toimiiko nuo merkit vain jonain tiettynä aikavälinä joulun ympärillä?
Kommentit (9)
Voit kuitenkin käyttää joulumerkkejä milloin vain tuon 55 snt edestä maksussa! Eli kun kirjemerkki maksaa 70 snt niin jos käytät joulumerkkiä niin sinun täytyy ostaa siihen lisäksi vielä merkkejä 15 snt edestä!
mutta tarkoitin meneekö kakkosessa? Vai onko 55cnt pienempi kuin kakkosluokan maksu?
Milloin voin siis käyttää nuo ylimääräiset joulupostimerkit, mistä päivästä alkaen?
Lisämaksuna muihin kirjeisiin/lähetyksiin voit käyttää niitä vaikka heti tai milloin vain haluat...
ihan sama mitä siellä sisällä. voithan toivottaa kirjeessä hyvää joulua, niin omatuntokin on puhdas.
muuten menee muutamassa päivässä, ei ihan yhtä nopeasti kuin 1. luokassa.
mutta jos on 55 sentin merkki, niin ei välttämättä mene kovin nopeasti perille.
Äidille, siskolle, kaverille, työkaverille tmv?
käypää kamaa postin lähetyksessä, mutta normaalikirje vaatii 70 tai 75 sentin postimaksun, en nyt muista kumpi on peruspostimerkin hinta..
Eli, tarvitset toisen merkin joka kattaa loput kulut.
Jos se vastaa ensimmäisen luokan kirjemaksua, niin toki menee perille. Kakkosluokan merkillä ei välttämättä.