Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hyvä hoitajat! Joko saadaan ekat uhrit?

Vierailija
15.11.2007 |

Kotimaa 13:42





Hyks sulkee yhden neurologian osaston



Yksi Helsingin yliopistollisen keskussairaalan Meilahden sairaalan neljästä neurologian osastosta suljetaan, jos hoitajien työtaistelu ensi viikolla alkaa. Potilaita on jo kotiutettu ja tarpeen mukaan heitä siirretään muille osastoille.



Ylilääkäri Markus Färkkilä uskoo, että potilaspaikat riittävät ainakin mahdollisen työtaistelun ensimmäisen viikon.



Neurologian osastojen suurin potilasryhmä ovat aivohalvauspotilaat.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
15.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vai annetaanko potilaiden vaan hoitaa itse itsensä?

Vierailija
2/5 |
15.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tasta tehda Suomeen ennakkotapaus ja kaikkein ammattiryhmien alkaa kiristamaan?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
15.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli jos työnantaja maksaa, hoitajat tulevat töihin, jos ei maksa, hankkii tekijät muualta tai vastaa siitä ettei saa henkilökuntaa töihin. Johan tuo lakikin tuli työanantajan avuksi.

Vierailija
4/5 |
15.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikös se jo kerro kaiken?

Vierailija
5/5 |
15.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki sosiaalityöntekijät lakkoon! Meillä suhteessa koulutukseen/vastuuseen vielä paskemmat palkat.



Katsotaan sitten parin viikon päästä mitä rahattomat ihmiset tekee ja vuosien päästä mitä aiheutti lastensuojelussa ym.



Kun perheet jää ilman toimeentulotukea, mitähän tapahtuu? Mistä hankkivat ruokansa? Eikun lakko pystyyn niin eiköhän nähdä sekin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä kuusi