Ystäväni 31v kahden lapsen äiti ei ole koskaan käynyt gynekologilla/tai
lääkärillä alapääasioilla kuin jälkitarkastuksissa+ odotusaikana. Järkkyä...
Kommentit (8)
Mitäpä se gynekologi voi terveelle naiselle sanoa? Papassa kyllä kannattaisi käydä. En ymmärrä miksi gynekologilla pitäisi käydä kerran vuodessa, jos mitään vaivaa tai oireita ei ole.
4 lasta olen synnyttänyt. Ehkäisyneuvolassa ja äitiysneuvolassa tk-lääkäri on tehnyt gynekologiset tutkimukset, Papa-testit on ottanut terveyskeskusavustaja.
kävin kierukan takia pari kertaa vuositarkastuksissa tk-lääkärillä, mutta muuten en oo minäkään gynellä hypännyt odotusaikoja lukuunottamatta. Papa-näytteetkin kun ottaa meillä th... Ja eka kertakin oli 23-vuotiaana esikoista odottaessa eka lääkärineuvola. Kun ei ollut tarvetta ehkäistä ennen, niin ei tullut käytyä.
gynekologilla kerran vuodessa. Papa-koe otetaan joka toinen vuosi. Kyllä minäkin olen perusterve, mutta munasarjoissa voi varmaan kuitenkin piileskellä kasvain, jonka toivoisin havaittavan ennen kuin se aiheuttaa oireita ja on jo vaikeasti hoidettavissa.
myös esim. aivokuvauksessa, gastroskopiassa jne. joka vuosi. Kasvaimia voi ihmisellä olla monessa paikassa, miksi tämä erityishuomio munasarjoihin? Kertoo gynekologien hyvästä markkinoinnista. Rinnat voi onneksi tutkia itsekin ainakin pintapuolisesti.
gynekologilla kerran vuodessa. Papa-koe otetaan joka toinen vuosi. Kyllä minäkin olen perusterve, mutta munasarjoissa voi varmaan kuitenkin piileskellä kasvain, jonka toivoisin havaittavan ennen kuin se aiheuttaa oireita ja on jo vaikeasti hoidettavissa.
useimmathan käy gynellä vain hakeakseen ehkäisyreseptin, mutta jos hän ei käytä reseptiehkäisyä niin hänellä ei ole tullut tarvetta käydä lääkärissäkään.
jos mitään ongelmia tai ehkäisytarvetta ei ole niiin säännöllisestä papakokeesta on terveydelle enemmän hyötyä kuin gynestä.