Hiukan vielä selvyyttä...
Eli olenko ymmrtänyt oikein että raskauden oireita VOI tulla jo ennen kun kuukautisten olisi pitänyt alkaa VAI tuleeko kaikki oireet vasta kun kuukautisten olisi pitänyt alkaa?
Ihan vaan siksi että olen nyt tuskaillut näiden oireideni takia, JA olen kuullut KAHTA eri mielipidettä. Osa sanoo että oireita ei tule eikä pitäisi tulla muutakun vasta 4vk ja osaa taas sanoo että ovat jo viikko oviksen jälkeen tunteneet oireita. Että miten on? Onko kellään tietoa!?
Kommentit (3)
Eihän kaikilla tule pahoinvointiakaan ja jos tulee niin erivahvuisena! Mä olen niitä, jotka voi pahoin ympärivuorokautisesti alkuraskaudessa ja ennen menkkoja (joita sitten ei ole tullutkaan) olo on ollut poikkeuksellisen väsynyt ja mieli ärtynyt. Mulla on aika usein kaikenlaisia vatsaoireita, joten niitä en ole pannut tarkemmin merkille.
...tiesin raskautuneeni ku paleli ja väsytti. ja kaiken lisäksi pissi ja hiki haisi normaalia voimakkammaalle :)) yöks.
Ekassa raskaudessa oksensin heti kun olin saanut testin tehtyä.. tässä raskaudessa vielä jännätään että miten käy :) tuleeko huono olo vai eikö :))
ilmetä, kun alkio on kiinnittynyt. Kiinnittyminen tapahtuu noin 5-6 päivän päästä ovulaatiosta.
Itselläni on ainakin ollut selviä oireita (palelua, väsymystä, nenän tukkoisuutta/aivastelua, kohdun nipistelyä) molemmissa raskauksissa, jo ennen kuin menkkojen pitäisi alkaa. :)