Miksihän muut opettajat kuin rehtori eivät menneet väliin?
Suurin osa kuolleista oli oppilaita ja vain rehtori meni rauhoittelemaan ampujaa. Miksi muut opettajat luikkivat pakoon ja jättivät oppilaansa tulilinjalle? Tälläistä mulla tuli mieleen.
Kommentit (25)
Kyllä minä opettajana olisin pelastanut oman nahkani ja ajatellut kahta pientä lastani.
Ne muut on nyt elossa, rehtori ei.
ehkä tekijä vain ampui tielleen osuneen rehtorin teloitusmaisesti! ajatteleppa ite omalle kohdalle. mitä sun päässäs liikkuu? tai kyllä jo kysymyksestäkin huomaa että ei niin mitään.
just ap. hyvä hyvä. niinhän se juuri tapahtui! jos rehtori on sinun mielestäsi näin toiminut, niin eikö se jo kerro että ehkä rehtorikaan ei aivan täysissä järjissään ole ollut?
Kyllä minä ainakin olisin ajatellut ensisijaisesti itseäni ja omaa lastani, jonka en vielä tahtoisi minua menettävän. Olisin antanut ohjeet, kuinka toimia, ja olisin lähtenyt kiitämään.
t: aineenopettaja
Todella sankarillinen teko häneltä. ap
Ennen tätä tapausta osa oppilaista oli mennyt kertomaan rehtorille pojan oudosta käytöksestä, mutta rehtorin mielestä kaikki oli hyvin eikä nähnyt aiheelliseksi puuttua asiaan.
On todella asiatonta, ap. arvostella opettajien käytöstä tuossa tilanteessa, ja puhua " luikkimisesta"
Millähän alalla olet itse? Jos hoitajana, niin silloinhan potilaiden etu ehdottomasti tulee sinun omaa, ap etuasi ennen. Että voisit vaikka tehdä hommia välillä ilmaiseksi.
On kyllä tosi mautonta puhua luikkimisesta, kun itse on jossain toimistohommissa, tai siivoja kuten ap. Muista itse vastaavassa tilanteessa, vaikka risteilyaluksen upotessa mennä VIIMEISEKSI jonoon. Kieltäydy ottamasta itsellesi pelastuliivejä, jää muille käyttöön, ettet itse sitten ole se LUIKKIJA.
Pojalla oli sen verran paljon panoksia mukana että hengestä olisi päässeet kaikki.
viideluokkalaiset yksin aseistautunutta ampujaa vastaan?
Ei se kuule kovin kivalta tunnu, että opettaja jättäisi mun lapseni yksin, sensijaan että jäisi auttamaan heitä vaikka pakenemaan vaikka ikkunasta.
Vierailija:
Kyllä minä ainakin olisin ajatellut ensisijaisesti itseäni ja omaa lastani, jonka en vielä tahtoisi minua menettävän. Olisin antanut ohjeet, kuinka toimia, ja olisin lähtenyt kiitämään.t: aineenopettaja
Jos kukaan ei olisi mennyt väliin, valittaisit siitäkin täällä! Rehtori sentään meni, ole nyt tyytyväinen siitä.
jotka mahdollisesti jäisivät ilman äitiä.
joten mielummin pelastaisin lapsieni äidin kuin muitten lapsia...ehkä olen julma..:D
ihan eri tavalla kuin yksittäinen opettaja.
Ja mikäli lehtijuttujen (koska niiden varassahan sinäkin kirjoitat) perusteella näyttää siltä, että hän on tehnyt vääriä tilannearvioita aiemmin ja yritti nyt paikata niitä.
Millä sellaisen idiootin kukaan olisi rauhoittanut? Muuta kuin napilla otsan väliin! Opettajilla ei maassamme ole kuitenkaan oikeutta kantaa koulussa tuliaseita.
Ampuminen alkanut aulassa, joten kuka siihen väliin olisi mennyt rauhottelemaan, kaikki varmasti juosseet henkensä hädässä karkuun. Huomanneet että ampuu eikä mieti (ampunut 69 laukausta), joten mitä tuossa tilanteessa rauhoittelu olisi auttanut, kuten rehtorin kohtalosta näet.
Kun hän oli päässyt ampujaa karkuun hän pelasti luokkansa ikkunan kautta. Onneksi hän sai pelastettua sekä itsensä että oppilaansa - sai myös hänen perheensä pitää isän luonaan.
Vierailija:
tämä opettajahan lukitsi oppilaat luokkaan ja lähti käytävälle katsomaan mitä tapahtuu. Kun ampuja lähti tulemaan häntä kohden aseen kanssa, opettaja " luikki" pakoon!
Minusta hän toimi oikein koska jos hän olisi yrittänyt mennä luokkaan olisi tappaja voinut seurata häntä sinne ja uhriluku olisi noussut huomattavasti!
enkä tule opettamaankaan. Eli en jättäisi heitä yksin, koska en heidän kanssaan olisi.
11, yläkoulun ja lukion opettaja
kukaan ei vo ikuvitella, miten käyttäisi ko. tilanteessa. reaktiot tulevat shokkitilanteessa jostai ntosi syvältä, suurin osa juoksisi karkuun ja lujaa
Tottakai hän juoksi pakoon, kun ampuja juoksi häntä kohti hulluna huutaen ja ase kädessä. Hänen oppilaansa olivat luokkahuoneessa lukitun oven takana, ei ampuja sinne päässyt. Ja jos opettaja taas olisi alkanut siinä tilanteessa avaamaan lukittua ovea, olisi ruumiita enemmän: ampuja olisi päässyt sisälle samalla ovenavauksella, tai sitten opettaja olisi ammuttu ennen kun ovi avautui, ja ampuja olisi saanut avaimet kuolleelta opettajalta.... yleisavaimet joilla pääsee KAIKKIIN koulun luokkiin. Mietipä sitä.
tämä opettajahan lukitsi oppilaat luokkaan ja lähti käytävälle katsomaan mitä tapahtuu. Kun ampuja lähti tulemaan häntä kohden aseen kanssa, opettaja " luikki" pakoon!
Minusta hän toimi oikein koska jos hän olisi yrittänyt mennä luokkaan olisi tappaja voinut seurata häntä sinne ja uhriluku olisi noussut huomattavasti!