Mitä tehdä kun joku virustorjuntaohjelma netistä varoittelee että koneellemme on tunkeutunut spyshepperd
tai joku tuollainen ja tyrkyttää ostamaan äkkiä ohjelmansa joka sen putsaisi pois! Onko todella pöpö masiinassa ja miten saan häädettyä koneeltamme tuon torjuntaohjelman joka aukaisee varoitusikkunaansa teit mitä vaan ???
Kommentit (6)
Minä en kerran meinannut saada konetta suljettua, kun jokin tunkeutujaohjelma koko ajan pompsautti " virusvaroituksiaan" .
Juuri tuollaiset netistä pomppaavat ikkunat, jotka kertovat että koneessa on mato tai pöpö, ovat niitä tartuntalähteitä. Kun annat luvat skannata tiedostosi, niin taatusti saat tartunnan.
musta ap:n kannattaa nyt nykäistä se modeeminsa/laajakaistansa irti seinästä töpselistä ja ajaa se virusskannaus uudestaan läpi. Siis sillä oikealla virustorjuntaohjelmalla, kun sellainen kerran on. Toivottavasti se on päivitetty versio. Jos se löytää jotain, käske sen poistaa löydetyt virukset. SITTEN AP voisi kääntää käyttöjärjestelmässään olevan palomuurin päälle. Siis windowsin jos hän vwindowsia käyttää (Widows firawall joka löytyy joko omana kuvakkeenaan tai control panelista) tai jos joku muu käyttöjärjestelmä niin sen mikä sieltä löytyy. Ja sitten vasta liitetään kone takaisin verkkoon.
jos on niin käytä sitä. jos ei, HANKI ÄKKIÄ!