Onneksi kaikki lapsemme on poikia!!!
Musta on tullut niin saita, että tuntus tuhlaukselta, jos pitäs ostaa sekä tytön että pojan tavaroita. Tavarat ja vaatteet kiertää joka pojalla.
Kommentit (14)
On mukavaa varmaan olla se teidän nuorin poika kun kaikki mitä saa on aika vanhaa käytettyä.
Kuluttavat kaiken puhkija rikki ja loppuun, ei siinä paljoa kierrätetä. Jokaiselle saa hankkia kaiken uutena.
Tytöt, nuo tytöt, taasen pitävät vaatteensa ehjinä, leikkivät siististi ja kaiken voi kierrättää.
Ultrassa näkyi, on kohtuullisen varma asia. Eräs ystävä aidosti säälii minua nyt... Ei sille mene kaaliin, että olen ihan ok, vaikka onkin 3 tyttöä.
Totta puhuen olen ajatellutkin sen olevan hyvin käytännöllistä " tehdä" kaikki lapset samaa sukupuolta.
juttuja vuodesta toiseen jo nyt, vaikka vaan kahdella kiertävät.
Sekä masussa asustaa tulokas jonka sukupuoli ei ole tiedossa... Täytyy kyllä sanoa että rahaa on mennyt pojan tarvikkeisiin nyt enemmän vaikka hän onkin vasta 2 vuotias, mutta vaatteet on kalliita, siksi ostankin kirpparilta paljon ja kavereilta vaatepaketteja. Toivoisin tulokkaan olevan kans poika niin pääsisi melko uusiakin vaatteita vielä käyttämään sekä isompana luistimet ja pyörät yms kiertäis!
ja se 1 tyttö pitää meteliä enemmän kuin ne 3 poikaa yhteensä.
Asiasta toiseen. hyvin kierrättyy poikien vaatteet tytölläkin. Ei suotu panemaan vaaleanpunaista päälle vaan luistelee mieluummin hokkareilla ja pitää isoveljiensä vaatteita.
Mä tunnen yhen perheen missä on 5 tyttöä.:)
Heille se on mahtava asia, kuulemma. Suloisia ne kyllä on, todella.
toivon NIIIN PALJON tyttöä!
T: Kahden maailman suloisimman pojan äiti.
Onko sille tytölle muka pakko ostaa kaikki vaaleanpunaisena? Kun pitäytyy perusväreissä pääosin ja ostaa sukupuolineutraaleja kenkiä ja sadevaatteita jne. pystyy kierrättämään tosi paljon pojille tytöltä jääneitä vaatteita. No, sisävaatteissa tosin ostan aika paljon tytön oman maun mukaan, mutta ei hän mikään hörselöprinsessatyyppinen kyllä ole muutenkaan.
Mun mielestä olisi älytöntä ostaa joku pinkki villahaalari ja käyttää sitä vain yhdellä tytöllä ja säilöä sitten varastoon. (Tosin pienelle pojalle voisin itse ihan helposti jopa semmoisen vaalenpunaisen välipuvun pukeakin.)
Molemmille ostetaan kaikki uutena ja sitten annetaan ne jollekin tutulle/keräykseen eli kierrätetään kyllä. Minusta on mukava ostaa molemmille ihan omat vaatteet. Ja onneksi ei ole rahasta tiukkaa, joten voi rauhassa ostella ja sitten antaa hyvät vaatteet kiertoon sellaisille, joilla on tiukempaa :)
Vierailija:
Musta on tullut niin saita, että tuntus tuhlaukselta, jos pitäs ostaa sekä tytön että pojan tavaroita. Tavarat ja vaatteet kiertää joka pojalla.
Kierrätys pelaa! :D