Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi vaipat viedään kaatopaikalle? Eikö olisi järkevämpää

Vierailija
22.10.2007 |

rakentaa jätteenpoltto laitoksia, joista lämpö siirtyy kaukolämpö verkostoon?



Kehittyneen tekniikan avulla saastuttavia päästöjä ei tule.

Ruotsissa jopa muutamista krematorioista lämpö siirretään kaukoverkkoon. Miksi päästää lämpö harakoille?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
22.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

täällä turuussa päin...

Vierailija
2/3 |
22.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja : KYLLÄ, käytän itsekin kuukuppia ja kestositeitä, sillä rahoilleni on parempaakin käyttöä, kuin kantaa niitä kaatikselle. Positiivisena lisänä on ekologinen ulottuvuus.



Ja : EI, emme ole hörhöjä, vaan taloudellisesti ajattelevia ihmisiä, jotka haluamme myös mahdollisuuksien mukaan pienentää ekologista jalanjälkeämme.



Ja : KANNATAN ennemmin jätteenpolttolaitoksia, kuin nykyisen kaltaisia kaatopaikkoja / lajittelukeskuksia. Lajittelu sinänsä on kannatettavaa, mutta muut jätteet voisi polttaa. Nykyiset jätteenpolttolaitokset esim. Tanskassa ovat toimivia ja ympäristön kannalta vähän kuormittavia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
22.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

melkoinen kuivattelu ja energaintuhlaus tarvittaisiin polttoon.