Onko muille kokemusta vastaavasta?
Eli mulla on määräaikainen työsopimus vuoden loppuun. Luultavimmin työt jatkuvat ensi vuodenkin puolella. Pienellä mahdollisuudella voisin saada jopa vakipaikan... mutta nyt kuvioihin on astumassa vauvakuume! Mulla on jo kolme ihanaa lasta: 7v, 5v ja 3v. Ja kuopuksen syntymän jälkeen tuntui että vielä joskus haluan saada vielä yhden vauvan... Vauvakuumetta en ole potenut kovinkaan tähän asti, mutta nyt on tullut semmoinen haave jouluvauvasta´08... Tiedän että vielä ois se mieskin saatava innostuun tähän ajatukseen, mutta se tuskin on murheista suurin. Tuo työhomma mietityttää kans.. jos ja kun mun työsopimus uusitaan ensi vuodelle, eihän mulla ole mitään velvollisuutta ilmoittaa työnantajalle mahdollisesta vauvanyrityspuuhasta, tai mikäli oisin jo raskaana, sehän ei ole este työsopimukselle, eihän?!
Jouluvauva´08 siis mulla haaveissa... samalla saisin olla kotona ensi syksynä kun toinen lapsi lähtee eskariin. Nyt olen haikeana vienyt lapset hoitoon ja ekaluokkalainen on mennyt koulun jälkeen taksilla iltapäiväkerhooon josta olen hakenut töitten jälkeen. Hieman siis haikeaa etten voi olla kotona kun lapset tulevat koulusta kotiin.
Toivottavasti joku jaksoi lukea loppuun asti tämän minun sekavan mielenpurkaukseni... päässä kun pyörii nykyään niin paljon ajatuksia työstä ja lapsista ja siitä vauvasta.... ;)
Kommentit (2)
Olen kyllä myös sitä mieltä, että et kerro mitään vauvanyrityksestä. Jos teillä sitten tärppää, niin voithan vaan sanoa, että näin nyt vaan sattui tapahtumaan ja tottakai pidätte vauvan. Sulla ei ole mitään velvollisuutta kertoa vauvan teko suunnitelmista.
Unelma08
Päinvastoin suosittelen ettet missään tapauksessa kerro, koska vaikka lain mukaan se ei saa olla este, yllättävän monesti vaan kuulee juttuja et varmaksikaan luvattua vakinaistamista ei sitten tuon tiedon jälkeen enää kuulunut. Et tees siinä mitään väärää niinkuin säännöstenkään mukaan, puhumattakaan moraalisesti!
Mulla itellä on sikäli samankaltainen tilanne et un työsuhde, jonka just aloitin syyskuun alussa, on kirjoitettu heinäkuun loppuun, mut kovasti lupailtiin et se varmaan jatkuu. No meillä oli vauva ollu mielessä jo pitkään, kun ikääki jo on 35 ja edellinen lapsi 3v. Kerroin siitä jopa haastattelussa lähimmälle esimiehelleni, joka on tosi kiva. Ekana aateltiin et ootetaan jouluun ja aletaan yrittää sitten, et koeaika on jo ohi, mut nyt päätettiin et TJOT. Jos työ ei siitä syystä jatku niin eipä voi mitään. Lapsia ei saa ikuisesti, mutta työvuosia on jäljellä vielä pitkään. Et tälläsiä mietteitä meillä. Katsotaan miten tärppää. Esikoinen tuli tokasta kierrosta, mut sen varaan ei kannata ruveta odotuksiaan virittämään.
Tsemppiä vaan kehiin ja onnea!