Siskot olkaa ylpeitä; nyt Tehy näyttää hallitukselle mistä pikkulintu paskoo!!
Tehy on suunnannäyttäjä naisvaltaisten alojen naurettavalle alipalkkaukselle. Kerrankin joku uskaltaa ottaa härkää sarvista eikä alistua hallituksen diktatuuriin.
Huom! naiset saavat keskimäärin 20% pienempää palkkaa kuin miehet!!!! Suomessa keskivertopalkka on n. 2800¿.
sairaanhoitaja tienaa keskimäärin 2200¿
!!!!!!!!
Kommentit (19)
Nyt lopetetaan se susileikki ja aletaan ajamaan yhteistä asiaa, eikö?
Minusta ei voi mitenkään olla ookoo, että nainen saa samasta työstä paljon pienempää palkkaa kuin mies.
Enkä voi ymmärtää sitäkään että vessapaperin pyörittäjälle maksetaan tehtaalla enemmän kuin lähes 4v opiskelleelle tehoosaston sairaanhoitajalle.
Surullista.
Ja kenellä enemmän koulutusta, siitä myös enemmän palkkaa. Joten ensin maisterit (sosiaalityöntekijät, luokanopettajat jne.), sitten kandit (lastentarhanopettajat jne.) ja siirrytään sitten amk-tasolle!
Se ei mun mielestä nyt vaan olennaisesti liity tähän sairaanhoitaja-keskusteluun.
Vaatikaa vaan kaikki yhtä aikaa niitä palkankorotuksia, niin inflaatio syö korotukset saman tien. Kannattaisi ajatella vähän omaa nokkaansa pidemmälle, toisin kuin muutama edellinen vastaaja on tehnyt. Tiedättehän te, mitä inflaatio on?
hallituksen reaktio asiaan tulee olemaan mielenkiintoista nähdä.
Jos hallitus ei ole tätä varten valmis nostamaan kuntien valtionosuuksia ja korvamerkitsemään rahaa juuri tähän tarkoitukseen, kertoo se selvästi näiden hallituspuolueiden arvomaailmasta =Muuhun rahaa mutta terveydenhuollon turvaamiseen ei.
Hallitus ampuu itsensä oksalta jos se antaa tilanteen luisua siihen että sopimusta ei tule ja hoitajat todella irtisanotuvat sillä tuhansien hoitajien irtisanoutuminen merkitsee koko akuuttisairaanhoidon kriisiytymistä parissa päivässä. Tällöin oppositio tekee uuden välikysymyksen ja hallituspuoluieden rivit alkavat horjua -> hallitus kaatuu ensimmäisen kerran sitten vuoden 1958.
Lisäksi kansa muistaa ja kokoomus ja keskusta tulevat kokemaan tappion seuraavissa vaaleissa.
Kyllä myös terveydenhuollon henkilöstöllä on irtisanoutumisaika. Kahdessa viikossa voi jo vaikeuksia tullakin.
Mutta sehän oli odotettavissakin.
Vuosikaudet ollaan oltu tyytymättömiä hallitukseen ja yleiseen virkaehtosopimukseen. Nyt meni kuppi nurin. Alkaa kapina. Ihmiset on aivan liian kauan kattelleet tätä paskaa. Hyvä että joku uskaltaa tarttua toimeen!
Sitä korvamerkittyä rahaahan on tullut. Hallitus ei tule puuttumaan tuohon palkkakiistaan millään muotoa, koska se ei hallitukselle enää kuulu (ovat jo antaneet, mitä aikoivat).
Hoitsut kävivät ahneeksi, se tulee kostautumaan. Ja hallitusta hoitsujen irtisanoutumisista ei tulla syyttämään, mikäli olet seurannut yleistä mielipidettä ja keskustelua, niin syyttävä sormi kääntyy hoitsujen (Tehyn) puoleen koko ajan enemmän. Sen 13% palkankorotustarjouksen aikaan hoitsuilla oli vielä sympatiat, nyt heidät mielletään ahneiksi.
Ja vai että hallitus kaatuu? SALLI MUN NAURAA :D Oletko tietoinen siitä, että Suomessa on tälläkin hetkellä enemmistöhallitus?
epäreilua on myös se että joku hiihtäjä saa kansanedustajana monta tuhatta ekua liksaa, epäreilua on myös että poliisit saavat alle 2000e jne. Onhan näitä.
Eihän millään alallla sellaista ole, sehän olisi rasisimia!!!! SILTI NAISET TIENAA 20% VÄHEMMÄN KUIN MIEHET! Mistäköhän se mahtaa johtua, 11??
" Meidän on muistettava, että suomen perustuslaissa vastuu on viime kädessä valtiolla. Ei valtiovalta tästä pääse luikertelemaan. Sen on turvattava kaikille ihmiseille riittävä hoito. Tavalla tai toisella. En osaa mennä mennä ministereiden pöksyihin, mutta siitä ei vaan pääse mihinkään, että perustuslaissa se on nain sanottu."
Eli ei asia ole pelkästään kuntien ja tehyn välinen.
Vierailija:
Sitä korvamerkittyä rahaahan on tullut. Hallitus ei tule puuttumaan tuohon palkkakiistaan millään muotoa, koska se ei hallitukselle enää kuulu (ovat jo antaneet, mitä aikoivat).Hoitsut kävivät ahneeksi, se tulee kostautumaan. Ja hallitusta hoitsujen irtisanoutumisista ei tulla syyttämään, mikäli olet seurannut yleistä mielipidettä ja keskustelua, niin syyttävä sormi kääntyy hoitsujen (Tehyn) puoleen koko ajan enemmän. Sen 13% palkankorotustarjouksen aikaan hoitsuilla oli vielä sympatiat, nyt heidät mielletään ahneiksi.
Ja vai että hallitus kaatuu? SALLI MUN NAURAA :D Oletko tietoinen siitä, että Suomessa on tälläkin hetkellä enemmistöhallitus?
JA SIITÄ VAIVAISET ALLE 1% ON VARATTU HOITOHENKILÖKUNNALLE!
Tehy julkaisi juuri viimeisessä lehdessä otteita siitä mitä HALLITUS LUPASI HOITAJIEN PALKKOJEN ETEEN!!!! SANASTA SANAAN OLI LAINATTUJA LAUSAHDUKSIA UUDELLEENJULKAISTUNA! YKSIKÄÄN LUPAUS EI OLE TOTEUTUNUT!!!
Valtion pitää turvata joo, mutta se on jo tehnyt osansa, kun se on niitä korvamerkittyjä rahoja kuntiin laittanut. Se jos mikä tukee sitä sh-palvelujen turvaamista. Kukaan ei voi kiistää sitä, etteikö sillä 12% korotuksilla olisi voitu turvata kansalaisille sairaanhoitoa. Olisi voitu, mutta kun ahneus iski.
Voitko nimetä tässä ne ammattiryhmät, jotka sinun mielestäsi eivät ansainneet palkankorotusta.
Laitapas tänne ne lainaukset, mitä on hoitajien palkkojen osalta luvattu. Sanasta sanaan, kiitos. analysoidaan sitten.
Siis ei vain sairaanhoitajille. Sairaanhoitajien lisäksi on muuten olemassa paljon muitakin pienipalkkaisia hoitoalan työntekijöitä, saati sitten kaikki muut pienipalkkaiset kunnallisella sektorilla.
Joutuuko hallitus oikeuteen kuolemantuottamuksesta jos joku potilas kuolee?
et saa kaupasta ruokaa jos siivoojat menisivät lakkoon, koska ei olisi ketään kuka pesisi teurastamot, elintarviketehtaat, kaupat jne..
miettikääpä tätä
koskee myös meijereitä jne..
Tuntuu että poliitikot vain tekevät päätöksiä jotka näyttää ulkomailla hyviltä, kuinka hienoja rakennuksia täällä rakennetaan ja urheilutapahtumia pidetään. Samalla käännetään selkä oman kansan heikoimmille.
Esimerkiksi kulttuuri saa ihan liikaa rahaa. Kaikenmaailman taiteilijat tekevät sekoja taideteoksiaan yms. ja nostavat tukirahoja. Musiikkitaloja rakennetaan ja ties mitä oopperajuhlia järjestetään vaikka ihmisiä, etenkin vanhuksia kuolee epäinhimillisissä oloissa. Eivät pääse edes sairaalaan vai hoitaja tekee pikakäynnin pari kertaa päivässä ja vaihtaa vaipat kun vanhus ei pääse edes ylös sängystä. Sairaiden ja vanhusten on saatava kunnon hoitoa!