Katselin lapsuuskuviani pitkästä aikaa. Millainen äiti
leikkaa tytölleen tosi lyhyen otsatukan, korvien päältä lyhyeksi ja tottakai myös takaa?? Ja nyt sitten mummona kokoajan puhuu miten oman tyttöni hiukset pitäisi leikkauttaa lyhyiksi.
Kommentit (7)
nykyään pakkomielle pitää pitkää tukka, vaikkei se niin paksu olekaan...
Ja kärsin siitä ihan hirveästi. Ajattelin vielä yläasteikäisenä, että minusta ei koskaan tule naisen tai edes tytön näköistä. Omien tyttöjeni annan kasvattaa tai leikkuuttaa hiuksensa, ihan niin kuin itse haluavat.
Tuollainen leikkaustyyli oli yleinen omassa lapsuudessani.
äiti varmasti halusi minulle pitkät vaalea hiukset, mutta pienenä se ei ollut mahdollista... siitä en tiedä mitkä sinun äitisi motiivit oli. Oletko koskaan kysynyt häneltä?
Äiti ilmeisesti halusi minulle vängällä pitkät hiukset, eikä sitten välittänyt ohuen ohutta hiirenhäntätukkaani tasoittaa ikinä. Aivan kammottavan ohuet liruhiukset roikkuu masentavasti pitkin poskia. Ei mitään vahvuutta, ei ryhtiä.. kääk!
Mutta ymmärrän sinunkin tuskasi ap!
Joskus oikeasti näkee sekä pieniä tyttöjä että poikia, joilla on jostain syystä pitkä, ohut, epäsiisti tukka. Lisäksi pienillä lapsilla tukka menee helposti suuhun syödessä. Eräs kaverini muuten leikkautti tyttärensä hiukset lyhyeksi, kun lapsi alkoi imeskellä tukkaansa.
Oman pikkutyttöni haivenet ovat helposti takussa ja vähintäänkin pörrössä, se ei varmaan kaikille äideille sopisi.