apua:vaippaikäisen ripuli/palanut peppu!
1,5v esikoisella nyt jo 2. päivää ripuli ja kakka päässyt polttamaan pepun aivan rikki! Vaikka kuinka usein koetettu tarkastaa vaippa.
Olemme kokeilleet ilmakylpyjä (föönäten ja perinteisetsi),sinkkivoidetta,bebanthenia,bacibactia...lapsi huutaa kuin syötävä pestessä.Maitohappobakteereita myös annoin, muttei niistä ainakaan helpotusta.Syö ja juo hyvin, joten kuivuman vaaraa ei.Onko mitään ideoita?
Kommentit (7)
Meillä pahin polttaja on kyllä se ripulikakka, että jos sitä yhtään jää, niin voi voi. Minä koittaisin pestä vedellä ja esim. kosteusvoiteella pyllyn aina kakan tultua välittömästi. Siis kosteusvoidetta pesijän käteen reilusti ja sitten vesipesu, ei pesuainetta. Ja tarkoitan todella välittömästi eli heti kun kakka on tullut. Sitten bebanthenia tms. Sinkkivoide kuivattaa, voi olla joskus hyvä joskus ei. Ja ne maitohappobakteerit on hyvä. Tsemppiä kaikille osapuolille
Tosin noin paha tilanne kuin teillä ei ollut, mutta tuo voide oli minusta paljon sinkkivoidetta parempi. Turhaa pesua varmaan kannattaa välttää, mutta eihän sittä pyllyä voi kakkaiseksikaan jättää.
auttoi parhaiten Bevita-voide (saa apteekista). Lisäksi bambuiset kestovaippamateriaalit, ilmakylvyt ja yöksi kertakäyttövaippa (Pampers Babydry).
Nykyään tuo juo mielellään Gefilus-mehua (omena-rypäle) ihan säännöllisesti niin saa Gefilukset siinä.
autttaa paremmin kuin bepantteeni. Ja rasvaa kakkan jälkeen niin että peppu kylpee siinä :)
on parempi apu punaiseen kirvelevään pyllyyn kuin yksikään rasva!!
Kirvely/polttelu loppuu hetkessä.
Itse varmaan laittaisin paljon bebanthenia tai mitä tahansa apteekin suosittelemaa rasvaa ja sitten paljon ilmakylpyjä. Ei kannata pestä joka kerta peppua jos ei ole isot ripulit, ottaa vaikka varovasti kostetulla paperilla, vesihän kuivattaa vaan entisestään.
Ja ilma on paras hoitaja..