Katsotaanko teidän päiväkodissa isojen puolellakin tarkkaan että lapsilla on kunnolla päällä ulos lähtiessä?
Meidän eskarilaisella on päällään ulkona mitä milloinkin. Mukana on kyllä asianmukaiset vaatteet säälle kuin säälle mutta tyttö itse on pukenut mitä milloinkin. Esim eilen oli iltapäivästä kylmä ja kun hain tytön niin välikausihaalarin alla oli vain t-paita ja pikkuhousut! Tavallisia sukkia ei ollenkaan mutta villasukat oli pistänyt paljaisiin jalkoihin ja sen jälkeen lenkkarit. Kysyin tuliko kylmä niin vastasi että joo. Olen yrittänyt opettaa järkevää pukeutumista muttei tuo muista, etenkään kun kiva ulkoleikit kavereiden kanssa odottavat. Ja eskarin hoitajat ei näemmä yhtään katso perään. Sanoin kyllä nyt asiasta, mutta tähän saakka on siis ollut todella mitä milloinkin. Joskus on sormikkaat litisseet vedestä vaikka mukana olisi ollut kurarukkaset jne.
Tyttö täyttää joulukuussa 6v.
Kommentit (3)
opeta mua myös lastasi ja kerro aamulla, mitä vaatteita tarvitaan jos sää muuttuu. Opetelkaa vaikka yhdessä katsomaan aamun säästiedotus ja mietitte yhdessä mitä vaatteita tarvitaan.
Vaikka koko päivänä ei ollut satanut oli lapsilla kurahousut ja kumisaappaat koska " maa saattaa olla kostea" . Siinä sitten goretex-kengät odottelivat naulakossa tyhjän panttina ja kosteussuojavaatteet oli puettu sinne kurahousujen alle.
Ei muuten mutta 2-vuotiaan on tosi ikävä lompsia kaikki päivän kumppareissa ja tönköissä kurahousissa.
5-v. saattaa pistää ulkovaatteiden alle vain t-paidan, " kun siellä on niin kuuma" . En toisaalta ressaa asiasta - luotan kyllä, että hän osaa myös sanoa, jos palelee.