Nubyn nokkamuki rikki
Morjensta,
kyseessä " 295ml Twin Handle Cup with No-Spill¿ drinking Spout" -nokkamuki (onpa nimellä lyöty mukia). Mukissa on silikoninen nokka, joka meillä on jo murtunut muutaman kuukauden käytön jälkeen. Onneksi huomasin irtopalan ennen kuin muksu sai sen purtua kokonaan rikki.
Laitoin kyselyä suoraan tuonne Nubyllekin. Saattaahan olla kyseessä yksittäinen valmistusvirhe.
KL.
Kommentit (9)
Vikli80, juu, laitoin viestiä sekä Nubyn maahantuojalle että valmistajalle itselleen. Muki ei tosiaan ole meillä ollut käytössä kuin muutaman kuukauden. Mun järjellä ajateltuna mukin pitäisi normaalikäytössä kestää pidempään.
KL.
Ostin heinäkuun paikkeilla kaksi Nubya. Ne ovat olleet hyvin satunnaisessa käytössä ja molemmista silikoniosa rikki. Toisesta on pala lähtenyt pois, lienee tehnyt suolistonympärysmatkan. Rikkoutumistahan ei huomaa, jos nokkaa ei purista. Hyvä kun kirjoitit, sillä en ole osia kauheasti tarkastanut. Ei vain tullut mieleen, että menisivät rikki alle kymmenen käyttökerran.
Euroopan maahantuoja laittoi sähköpostia, jossa lyhyesti ja ytimekkäästi vain pyydettiin osoitetta johon uusi nokka lähetetään. Ei sen kummemmin kerrottu mikä ehkä nokassa on vialla, ei kai mikään :).
KL.
Kiitos kun tulit kertomaan, miten kävi. Otan sinne itsekin jossain vaiheessa yhteyttä. Luulisi kuitenkin, että haluaisivat nokat tutkittaviksi. Jos meillä menee samaan aikaan ostetuista mukista molemmista nokat alle kymmenen käyttökerran, niin luulisi erässä olevan jotain vikaa.
Lisään vielä kommenttina, että ne Nuby-mukit ovat kyllä olleet meillä hyviä. Lapsi oppi juuri Nubylla pois tuttipullosta. Tosin aika hitaasti niistä maito virtasi ja nenä oli aina kiinni mukissa. Nubyn rikkouduttua oppi sitten juomaan ihan peruslasista. Jos Nuby olisi pysynyt ehjänä, joisi ehkä vieläkin niistä :o)
Mä tykkäsin tosta pehmeä nokka -ideasta. Enimmäkseen käytettiin ja käytetään Aventia, mutta Nubyssä on näppärää, kun ei ole niin paljon " liikkuvia osia" .
Luulin myös että olisivat halunneet nokan tutkittavaksi. Aavistuksen tulee leväperäinen fiilis, yleensä valmistajat ovat melko tarkkoja tuotteiden suhteen, luulen :).
Nubyltä itseltään ei ole vielä tullut vastausta eikä luultavasti tulekaan (palautteen laitoin jo 8.10.).
KL.
Säästätkö ne mukit ja nokat? Pistän nyt asiaa kuitenkin eteenpäin ja voin infota sinua tarpeen mukaan. Ei ole tullut vielä vastausta valmistajalta tai (eurooppalaiselta) maahantuojalta, kyselen uudestaan...
KL.
Nostan tätä viestiä -en ole Nubylta saanut vielä vastausta kyselyihin. Mietin että kannattaako asiaa ylipäätään viedä ollenkaan eteenpäin, ts. onko nokan rikkoutuminen jo näin lyhyen käytön jälkeen normaalia kulumista? Onko mulle vaan sattunut maanantaikappale?
KL.