Voiko Panadol-suppo auttaa allergiasta johtuvaan vatsakipuun?
Mietin vain vauvan vatsanväänteitä, jotka selvästi saivat helpotusta panadolista... Päässä tietenkin ajatus, että olisi ruoka-aineallergiaa, kiinteät alotettu pari viikkoa sitten. Mutta toisaalta... voiko allergiasta johtuva vatsakipu helpottua lääkkeellä. Vai voisko sit hampaat vaivata.. Mutta joka tapauksessa kipuitku loppui hetken päästä suposta. Kuumetta ei ole.
Kommentit (5)
Annettiin tosiaan toi suppo, kun selkeästi oli kipuitkua... mut just jää vaan mysteeri, että mikä paikka oli pipinä... saattashan ne olla hampaatkin... Esikoisen yli vuodenikäisenä todetut allergiat tosin kummittelee päässä.
ap
panadolia suppona. Sitten on tullut mieleen, että voiko se auttaa myös allergian aiheuttamaan vatsakipuun. Olet ihan oikeassa siinä, että särkylääkkeitä ei pidä käyttää vatsakivun hoitoon, jos lääkäri ei niin ole nimenomaan määrännyt tutkittuaan potilaan.
Itse jäin eilisillan huudon jälkeen miettimään mahdollista allergiaa... johonkin sattui ja sillä siisti. Mun " ongelma" itkun aiheuttaja.
ap
Kipuhan voi toisilla lapsilla olla ilman kertymistä suolistoon;)
Tosilla taas ei. Meillä oli hyvin allerginen lapsi enkä huomannut särkylääkkeen auttavan mitenkään vatsakipuihin. Sen sijaan Atarax usein auttoi siihenkin tai sitten vaan kuvitelin. En sitä pelkkään vatsakipuun kuitenkaan koskaan antanut vaan sitten oli muitakin oireita.
vatsakipuun. En oikein tiedä voiko todella olla noin.