Vinkkejä lastenhuoneen kaaokseen!
Muutettiin juuri uuteen kotiin. Lasten lelumäärä säilyi ennallaan mutta lastenhuone pieneni. Meillä on käytössä muutama muovilaatikko ja yksi kirjahylly, ne eivät nyt riitä mihinkään. Kaapit ovat täynnä, joten tavarat lojuvat pitkin lattioita.
Kerro paras säilytysvinkkisi lasten leluille ja rojuille! (Lähden varmaan tänään käymään Ikeassa.)
Kommentit (13)
Vaihtele lelulaatikoita. Pidä esillä vain yksi tai kaksi kerrallaan.
meillä on ikean sellanen kirjahylly jossa on 8 lokeroa ja niihin 6 on ikea valkosia " laatikoita" ja jokaiseen oon kirjottanut mitä leluja sinne kuuluu.. Kaksi lokeroa on varattu kirjoille. Hyllyn päällä on isommat lelut nätissä rivissä. Vielä jos ikeassa olis vastaava 4 lokerolla niin kävisin hakemassa niin saatais legotkin sinne nyt ne on sängyn aluslaatikossa. tulipas paljon tekstiä....:)
eli on viety varastoon.
sit kun lapset alkaa niitä kaipailemaan tai ollaan itse sitä mieltä, että enää ei juurikaan lapset leiki olemassaolevilla leluillaan, niin tehdään vaihto.
Eli tuodaan varastolelut käyttöön ja laitetaan muut pois.
Jos kaikki olis yhtäaikaa käytössä, niin ei mitään mahdollisuuksia, että mahtuisivat jonnekin! Jo pelkästään legoja ja duploja on ihan älyttömät määrät!
Lasten mielikuvitus kyllä paikkaa tavaroiden puutteen, onhan sitä entisaikaankin leikitty muutaman puulelun turvin ihan kivasti. Päin vastoin nykyaikana monella lapsella tuntuu olevan sellainen runsaudenpula tavarasta, että mielikuvitus ihan hakusessa. Uudesta lelusta jaksetaan kiinnostua yhden päivän ajan, ja sitten on jo taas tylsää. Ja mitä tekevät vanhemmat? Kantavat lisää leluja, jotta lapsi pysyisi tyytyväisenä.
kun pistät osan tavarasta varasroon (ja lakkaatte ostamasta koko ajan uutta), niin aina välillä on sitten " uusien lelujen päivä" kun varastosta kannetaan jo unohtuneita leluja esille, ja vastaavasti viedään pois niitä, joilla on siihen asti leikitty.
Sängynaluslaatikot ovat loistavaa säilytystilaa, niitä kannattaa hankkia sängynaluset täyteen. Sitten katsot kylmästi, kuinka paljon säilytystilaa lastenhuoneessa on. Sängynaluslaatikot? Jokin iso, siisti lelulaatikko? Kaapit? Sen verran leluja kerralla käyttöön kuin säilytystilaa on! Jos lapsilla kuitenkin on oma huone, jossa on useampikin laatikko/kaappihylly leluille tilaa, ei leluja tasan tarkkaan voi olla liian vähän. Kyllä muutama kunnon laatikollinen + hyllyllinen leluja pitäisi lapsille riittää.
Tai osta lipasto, jossa isot vedettävät laatikot. Niihin saa sullottua aika paljon.
lasten kanssa (en nyt tarkoita että salaa heitetään rakkaimpia leluja pois vaan lähinnä niitä turhia pehmoleluja sun muita).
Itse suosittelen ostamaan esim Hammarplastin isoja KANNELLISIA ja pinottavia laatikoita huoneeseen. Olen huomannut kannellisissa säilyy järjestys paremmin, kun niihin ei voi vain heittää mitä ja miten sattuu, kun kannenkin pitää mahtua kiinni.
SÄngynaluslaatikko pyörillä ihan ok, mutta sinne kyllä kannattaa laittaa vaan harvemmin käytettävät jutut, kuten jotkut junakiskot sun muut. Ja hanki kovamuovinen jonka voi pyyhkiä rätillä.
johon menee laatikot sellasia uria pitkin. Vähän niinkuin porrasmallinen hökötys.
Ei kannata ostaa sellasta johon kiinnitetään sellaset kiskot joita pitkin laatikko menee paikoilleen, koska ne ei kestä.
Olen kans välillä ollut hulluuden partaalla, mut nyt alan olla tyytyväinen. Eli... Kummallakin on sängyn alla kaksi kannellista sängynaluslaatikkoa. Tyttö säilyttää niissä barbit ja brätsit tilpehööreineen, pojalla on pikkuautot, traktorit yms. Isommat pehmolelut ovat kahdella seinähyllyllä, pienemmät kahdessa katosta roikkuvassa verkkoputkilossa. Huoneessa on irrallinen korkea puinen kaappi, jossa henkarivaatteiden lisäksi on pinottavia kannellisia muovilootia. Yhdessä legot, toisessa nukenvaatteet yms, kolmannessa palapelit jne. Muut vaatteet ovat puisessa isossa lipastossa, jossa alhaalla kolme kaappia ja ylhäällä kolme laatikkoa. Kaapeissa käytän apuna koreja, joista 3-vuotiaskin osaa aamuisin hakea itselleen kalsarit, sukat ja t-paidan, ja iltaisin yöpuvun.
Harvemmin esiin saatavat lelut, kuten junarata ja rakennuspalikat säilytän ihan muualla yläkomerossa, annan ne vain erikoistilanteissa.
Se ei vain nyt onnistu, kun muutossa kaikki säilytystilamme väheni olennaisesti. Varastokoppi on niin täynnä, että etummaiset tavarat tippuvat syliin ja sisällä kaikki kaapit ovat käytössä.
Lelumäärä säilyi ennallaan siksi, että lapsillamme on isohko ikäero ja he leikkivät hyvin erilaisilla leluilla. Ne pehmoeläimet ym. ovat pienemmälle tärkeitä ja isommalla täytyy olla omat juttunsa. On siis kahden ikäkauden tavarat esillä koko ajan.
Me ei muuten oikeastaan koskaan osteta lapsillemme leluja, kirjoja kylläkin. Mutta jo lahjaksi saaduista kertyy.
Vinkeistänne päättelen, että tuo avohyllykkö kannattaisi ainakin vaihtaa lipastoksi. Ehkä se auttaisi jo paljon.
Lisääkin ideoita kuulen mielelläni!
ap
Trofast laatikosto. Voi valita eri kokoisia laatikoita + puisena on kiva lapsille, voi vaikka kiivetä sen päälle. Laatikoita siis on eri kokoisia ja eri värisiä. Myös kehikkoa on eri malleja.
http: //www. ikea. com/fi/fi/catalog/products/S49819508
Sellaiset ikean kangasputsilot, jotka ripustetaan kattoon, on ihan hyviä pehmojen säilytykseen. Itse en vaan tykkää niiden ulkonäöstä.
Muu ei auta kuin joko vähentää tavaraa, myös aikuisten, tai sitten satsata säilytyskalusteisiin. Jos tilaa on vähemmän kuin aikaisemmin, tila pitää hyödyntää lattiasta kattoon. Sellaiset lipastot, jotka vievät lattiatilaa mutta säilytystilaa ei ole kuin puoleen väliin huoneen korkeudesta, kannattaisi vaihtaa kaappeihin, jotka ulottuvat kattoon saakka. Silloin säilytystila tuplaantuu.
Meillä leluja on muuallakin kuin leikkihuoneessa. Lapsen kirjat ovat siellä missä aikuistenkin ja esim. keittiöleikkitarvikkeet vanhempien työhuoneessa. Näin suurellekin lelumäärälle löytyy helpommin sijoituspaikka ja myös itse leikkimiselle tilaa. MEillä tämä tosin on mahdollista siksi, että tilaa on aika runsaasti ja jokaisessa huoneessa joku tyhjä kohta, minne mahtuu myös lapsen tavaraoita. Elämä on näin helpompaa, samalla kun itse vaikka tarkastan sähköposteja, lapsi voi leikkiä huoneessa keittiöleikkiä.
Isot lelulaatikot ja niiden lisäksi tarvitaa pienempiä purkkeja ja rasioita, joihin voi laittaa pikkutavaroita. Kirjahyllyyn mappeja tai jotenkin muuten järjestettyjä omia osastoja lehdille, piirustuksille, jne. Lapsille opetetaan mitkä lelut kuuluvat mihinkin laatikoihin ja järjestystä noudatetaan.
Meillä on kerrossängyn alla isot matalat pyörälliset laatikot Dubloille, Legoille, junaradalle ja buildereille, ja loput lelut ovat lattialla omissa laatikoissaan.
kaksi poikaa asustaa samassa huoneessa ja meilla on molempien sängyn alla kaksi sängynaluslaatikkoa, joihin mahtuu mahtavasti tavaraa. Sitten meillä on ikean hemnes leveä lipasto, johon mahtuu myös valtavasti tavaraa.