Läppärin akku...
Jos käytätte läppäriä vain verkkovirrassa niin pidättekö akun sisällä koko ajan??
Minua neuvottiin kaupassa vuosi sitten, että akku tulee pitää sisällä silti. Mutta ystävälleni sanottiin, että ehdottomasti akku pois koneesta jos käyttää verkkovirrassa. Sen jälkeen kävin vielä kysymässä asiaa toisessa liikkeessä ja sain saman vastauksen kuin aluksi eli akku voi olla koneessa sisällä.
Miten on muilla?
Tavasin ohjekirjankin vielä uudestaan ja siitä ei selvitystä löydy.
Kommentit (7)
Itsekin pidän ihan laiskuuttani akkua koko ajan päällä, mutta kyllähän tuon akun käyttöaika selvästi pienenee jatkuvasti.
Vierailija:
eri asia, kuinka pahaa jälkeä sille jo valmiiksi surkealle akulle pystyy sillä tekemään
Ja miksi kahdesta asiantuntijaliikkeestä annettiin ohjeeksi pitää akkua paikallaan koneessa koko ajan?
ap
no sitä ettei niitten akkujen kestot ole kovin kummoisia parhaimmillaankaan... ei se akku mitään räjähdä siellä tms, mutta itse ottaisin kyllä pois... mikä virka sillä akulla on jos sitä verkkovirralla käyttää?
Vierailija:
no sitä ettei niitten akkujen kestot ole kovin kummoisia parhaimmillaankaan... ei se akku mitään räjähdä siellä tms, mutta itse ottaisin kyllä pois... mikä virka sillä akulla on jos sitä verkkovirralla käyttää?
että miksi kahdestakin eri liikkeestä asiantuntija neuvoi sitten muuta?
ap
ostamaan uuden läppärin edellisen hiljennyttyä :)
Lisäksi usein tietokonekauppojen myyjät ovat " asiantuntijoita" silloin kun puhutaan näin proosallisista asioista. Prosessoritehoista ym. brassailun arvoisista asioista nämä kyllä tietävät ummet ja lammet. Tavallisten kodinkoneketjujen myyjistä en viitsi mainita mitään...
Eihän siitä sinänsä mitään vaaraa ole pitää akkua koneessa koko ajan (ja useimmat varmaan näin tekevät), mutta takuuvarmaa on, että akun latauskyky huonontuu päivä päivältä.
Olen työssäni nähnyt lukuisia muuten toimivia läppäreitä, jotka eivät enää suostu edes käynnistymään ilman verkkovirtaa. Raivostuttavin tilanne on siinä vaiheessa, kun akku alkaa vedellä viimeisiään. Kun latauskyky huononee, menee latauksen varoitusilmoituksesta koneen automaattisammutukseen alle viisi sekuntia. Siinä on moni tallentamaton työ kadonnut lopullisesti.
t. ATK-tukihenkilö
" pidättekö akun sisällä" , saako tämän muka jotenkin irti? Ei minun koneesta ainakaan mitään irti saa, en edes tiedä mikä osa tässä on akkua ja mikä konetta
eri asia, kuinka pahaa jälkeä sille jo valmiiksi surkealle akulle pystyy sillä tekemään