Onko pph:ssa normaalia, että töllätään joka päivä videoita??
Niin, kysymys oli oikeastaan jo otsikossa. Minua ottaa päähän, kun itse olen yrittänyt valvoa lasten tv:n katsomista ja perhepäivähoitaja näyttää niille videoita harva se päivä. Nytkin oli katsottu taas jotain sellaista, mitä minä pidän tuon ikäiselle ihan liian rajuna. Miten muualla??
Toinen asia on, että aina kun kysyy lapsilta mitä on syöty, niin vastaus on makaronia. Ilmeisesti pph tekee aina perunoiden vaihtoehdoksi pastaa ja sehän on muksuille mieleen... mutta ei äidille!
Kommentteja muista pph:sta, please, mikä on normaali käytäntö.
Kommentit (16)
Ei missään nimessä ole asiallista lastenhoitoa.
Itse tein selväksi lapseni aloitettua hoidon että ei ole saanut ikinä katsoa televisiota, joten toivoin että näkisi ohjelmia mahdollisimman vähän pph:lla. Tähän mennessä eivät tietääkseni ole katsoneet yhtäkään.
eskarilainen saa katsoa joka päivä pph (on siis puolipäiväeskarissa ja ip hoidossa) esim. Juniori kanavaa tai DVD:tä eskarista tultuaan.
Tämä tapahtuu luvallani ja jopa toiveestani! koska ei nuku enää päiväunia ja tarvitsee silti lepohetken... Näin sujuu hyvin, kun malttaa loikoilla säkkituolissa lastenohjelmia katsoessaan.
Ihan normaaleja murrosikäisiäkin talosta löytyy vaikka ovatkin saaneet pienestä pitäen lastenohjelmia katsoa ja ihan päivittäin! Ap kysymykseen sanoisin, että riippuu ihan siitä kuinka pitkiä pätkiä katsovat, kuten joku jo mainitsi, alle puoli tuntia " rauhoittuakseen" ei mielestäni ole liikaa päivässä! Kuullostaa hieman niuholta, ettei lainkaan saisi katsoa lastenohjelmia?!?!?
Jokatapauksessa kun itse olin pph, en todellakaan antanut lasten katsoa videoita viikottain saatika päivittäin ja sen muutaman kerran sadesäällä kun ulkoiltiin vähän vähemmän ja ehkä jotain filmiä katsoivat, varmistin kyllä kaikkien lasten vanhemmilta onko se heistä ok. Joten jos katsovat filmejä jotta ei tarvitsisi tehdä muuta, niin se on kyllä sitten ihan eri juttu...
Hankalaksi tilanteen tekee se, että meidän poika tuli ryhmään uutena ja näyttää siltä, että vakiotilanne on se, että muut (isommat) hoitolapset tuovat kotoa (siis vanhempiensa luvalla!) videoita ja DVD:tä. Olen puhunut pph:n kanssa, että en haluaisi meidän lapsen katsovat tv:tä hoidossa lainkaan, mutta minkäs teet kun muut vanhemmat sallivat ja jopa antavat lastensa tuoda suosikkejaan hoitoon?! Tilanne 1-3, minä häviöllä.
ja omat lapseni katsovat aamun lastenohjelmat telkkarista. Kun hoitolapset saapuvat klo 8 maissa niin telkkari laitetaan kiinni ja seuraavaksi se aukeaa vasta kun illan lastenohjelmat alkavat ;-D En salli lasten tuoda videoita tai dvd:tä meille. Joskus todella kurjalla säällä ollaan katsottu esim. Franklinia tai nauhoitettuja lastenohjelmia. Mitään rajuja videoita en edes esittäisi. Mielestäni lapset katsovat jo kotonaan aivan liikaa telkkaria, joten hoidossa sitä ei tarvitse harrastaa. Meillä lepohetken aikana ne, jotka eivät nuku, saavat katsoa pötkölleen joko kirjoja tai lehtiä.
mutta varmaan valitettavan usein noin. Oma poikani oli 2-3,5 -vuotiaana ja pph:lla oli lähes AINA tv auki päivän aikaan. Pph:n omat lapset (isommat koululaiset) sitä sitten tuijottivat ja pienet hoitolapset myös. Tuo asia kyllä mua silloin ärsytti, mutta koska omaa poikaani ei tv:n katselu vielä tuolloin niin kiinnostanut, en tehnyt asiasta numeroa.
Ja myös tuo ruokapuoli oli kyllä juuri tätä että makaroonia aika paljon lisäkkeenä. Nämä olivatkin kyllä niitä syitä, jotka painoivat aika paljon, kun vaihdoimme poikamme päiväkotiin.
Itse olen myös PPH ja meillä ei juuri videoita katsella. Ei omat eikä hoitolapset. Kerran kuussa ollaan saatettu viettää ns.leffa iltapäivä ja se on ollut siinä. Lapset eivät kyllä edes kysele, että saisivatko katsoa telkkaria.
Tarkista PPH:lta, että mitä ruokaa ovat syöneet... lapset eivät yleensä muista, mitä ruokaa on ollut. Meidän eskarilaiselta kun kysyy, että mitä ruokaa oli, niin hän sanoo, et oli taas perunamuussia ja salaattia =)
Kysyin ruokapuolta eskarintädiltä ja muussia ei ollut aikoihin syöty =)
Kiitos kommenteista. Halusin vaan vähän " taustatukea" omille ajatuksillenikin. En siis vastusta tv:tä, vaan minusta riittää, että sitä katsotaan vain kotona. Nytkin olivat katsoneet lehmäjengin, joka sentään kestää toista tuntia.
Täytyy ottaa asia puheeksi hoidossa.
Ihmettelen että tästä videoitten katsomisesta nostetaan hirveä häly. Minusta on ihan normaalia että päiväkodissa ja kotonakin lapsi saa katsoa jonkin verran lastenohjelmia. Jopa neuvolasta sanoivat kun kysyin asiasta niin että saa lapsi katsoa vaikka 45min kerrallaan ja muutamia kertoa päivässäkin. Joten en katsoisi itse pahalla jos lapset saavat päiväkodissa vaikka 45min katsoa. ja jos välttämättä haluaa välttää sen niin pitää kertoa hoitajalle. Liian rajut ohjelmat ovat kyllä huono asia. Siihen kannattaa puuttua. kannattaa ottaa selville mitä syövät. Lapset kyllä yleensä kertovat satuja että tuskin makaronia joka päivä syövät.
tottahan on että jos hoidossa katsotaan 2 tuntia elokuvaa niin se on aika paljon kun siellä on kuitenkin kavereita ja virikettä,ettei tarvitsis paljon elokuvaa.
Meidän 3v kysyttäessä mitä on ollut ruuaksi vastaus on usein karkkia tai puuroa...joskus leipää...eli harvoin sanoo mitä oikeasti on ollut vaan usein sitä mitä haluaisi. tarkistelen välillä sitten hoitajalta asioita.
En kieltäisi kokonaan lastenohjelmien katsomista. esim. meidän pph:lla katselevat silloin tällöin videoita, esim. puuhapeteä ja tämän jälkeen värittävät puuhapete kuvia, tai nallepuhia ym. Ei tosiaan joka päivä. Ikäsuosituksia noudattelee.
Ehdottomasti otat asian puheeksi jos katselevat videoita mitä itse et hyväksyisi ja myös oma kantasi lastenohjelmiin on hyvä sanoa.
Ihmiset kyllä oikeasti luottavat tosi paljon hoitajiinsa, lapsi jätetään hoitoon selvittämättä päivän kulkua tai mitään muutakaan.
mä en itse asiassa tiedä, minkä verran lapseni 3v katsoo pph:lla videoita. luulisin, että jonkin verran, koska lapseni tuntee tiivitaavin jne., joita ei ole kotona koskaan nähnyt. en näe kuitenkaan asiassa ongelmaa, koska eivät koko päivää siihen käytä. nukkuvat ja ulkoilevat sekä aamu- että iltapäivisin.
Julkisella alalla toimiva henkilön (kuten pph:n) pitää olla tarkkana ainakin ikärajojen kanssa. Suurinpiirtein kaikki nelosen piirretyt ovat kielletty alle 11vuotiailta (tai sellaiseksi luokiteltavaa). Koittapaa vaikkapa tarkistaa www.vet.fi (Valtion elokuvatarkastamo). Esim Dragon Ball yms. On tosi väkivaltaista räiskintää eli ei millään lailla pikku lapsille suositeltavaa. Voi tulla nukkumisongelmia, pelkotiloja, pahimmassa tapauksessa jopa traumoja. Samalta sivustolta löytyy kaikki elokuvat ja niiden ikärajat ja perusteet niille.
Samaten Disneyn uudet piirretyt, aika monissa se 11v ikäraja ja ne eivät ole suosituksia, vaan laissa asetettuja rajoja. Joten jos pph näyttää esim. kolmevuotiaalle Shrek kolmosta, hän rikkoo lakia. Näin on.
Ja vielä oma henkilökohtainen mielipide siihen, saako hoidossa katsoa videoita: EI! Alle 3 v lapselle telkkari ja videot ei kuulu ollenkaan ja hoidossa on velvoite järjestää viriketoimintaa, mitä videoiden katsominen ei todellakaan ole.
Omat lapseni ovat kotihoidossa, mutta en silti anna 4-vuotiaani katsoa joka päivä lasten videoitakaan. En sitä siksi hyväksyisi hoidossakaan. Ihan max kerran viikossa saisivat mun puolesta katsoa hoidossa jonkun kaikkien vanhempien hyväksymän lasten videon/DVD:n, jos olisivat hoidossa.
Tosta makaroonista. Oletko ihan varma, että lapsesi puhuu joka päivä totta? Kun useilla lapsilla on silloin tällöin tapana kertoa hieman omia juttujaan, jotka eivät välttämättä pitäisikään paikkansa. Kannattaa yrittää selvitää asia pph:lta. Ja sanoa noista lasten videoista, ettet halua, että omat lapsesi katsovat niitä niin usein.
Pääsääntöisesti asiat tehdään niinkuin palvelunntarjoja eli pph ja asiakas - sinä ja/tai kunta)- keskenään ovat sopineet. eli nämä syömiset tölläämiset ja ulkoilut jutella selviksi ennen hoidon aloittamista..no joo jälkiviisauttae ehkä sinun tapauksessa
Meillä aikoinaan sovittiin hoitoa (yksityinen pph) aloitettaessa että videoita ei katsota pääsääntöisesti ollenkaan - ei meillä kotonakaan ole tapana töllätä päivisin, vaan valoisa aika käyettään muihin touhuihin.
Ei ollut ongelma. Kerran jouduin pitämään lapset pph:lla puoli kuuteen ja silloin katsoivat tv:n kakkoselta lastenohjelmat , tästä pph kysyi erikseen. Voithan valitella muina naisina olevasi vähän niuho tässä asiassa - mutta haluaisit kuitenkin että aina sovitaan etukäteen mitä videoita katsotaan ja kuinka kauan.
Ja pitää siitä sitten kiinni. JOs videoita katsotaan kerran viikossa, mikä vielä asiallista, tämä ei ole ongelma.
Ruokalistan voi pph:lta pyytää etukäteen, vaikkapa viikon kerrallaan. Syynä tietysti se ettei tule samoja ruokia sitten kotona...
Ota asiat ihan reilusti puheeksi. ehkä kannattaa jutella myös kunnan perhepäiväjoidon valvojan kanssa jos mietit että mitä voit pyytää. Yksityisiäkin pph:ta valvoo kunnan virkamies, ja hänkin voi olla yhteyshenkilö. Valvominen ei ole mitään kyttäämistä, vaan valvoja ajaa lasten ja perheiden etua positiivisessa mielessä harmaalla virkamiestyylillä ja katsoo että normit suunnilleen toteutuu.
Meidän perhepäivähoitaja antaa lasten katsoa *hetken* lastenvideoita, kun on esim. laittamassa ruokaa tai laittamassa pienintä hoitolasta päiväunille, jotta saisi hetken rauhaa tehdä nämä työt. Sitä en kutsuisi tölläämiseksi. Mutta joka tapauksessa asiaan kuuluu, että ennen hoitosuhteen alkamista hoitaja kysyy vanhemmilta, sopiiko tällainen vanhemmille. Ota siis asia rauhallisesti ja ystävällisesti puheeksi hoitajan kanssa ja keskustelkaa asiasta.