Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Suuri niskaturvotus

27.10.2008 |

Eli np ultrassa tuli nyt (vkoja tasan 11 ultran mukaan) tieto että turvoitusta on liikaa, sitä on 6mm. Verikoe(se seerumiseula tms) otettiin, ensiviikolla tiedetään mitä tehdään, onko punktio edessä (pahasti siltä näyttää)



Onko mitään toivoa enää että olisi kaikki kunnossa? :(



T:Neiti sekavin ajatuksin, rv 11

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
27.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

... kertovat varmasti onko kromosomihäiriötä, niskaturvotus ja veriseerumi näyttävät mahdollisen kohonneen riskin. Pahoin epäilen että saatat joutua tarkempiin tutkimuksiin.



Pidetään nyt kuitenkin peukkuja että kyseessä on väärä halytys ja kaikki onkin kunnossa. Osaan hyvin samaistua huoleesi, mietin näitä asioita vakavasti viime viikolla kun itse kävin ultrassa ja antamassa verinäytteen.



Voimia!



-marvik- rv 12+2

Vierailija
2/6 |
27.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

, löytyyhän mulla jo ennestään halkiolapsi, joka kylläkin kromosomeiltaan osottautui täysin normaaliksi. Jotenkin on vaan sellainen olo että tässä tämä nyt sit oli :(

Mies yrittää tsempata että kaikki on varmasti hyvin että huolehdin liikaa :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
27.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli pakko vastata, vaikkei itsellä vastaavaa tilannetta ole tullut vastaan. Mutta niskaturvotus tosiaan kertoo kohonneesta riskistä, ei vielä mistään kromosomivauriosta suoraan.



Mutta jokainen äiti varmasti miettii, vaikkei turvotusta löytyisi, tuhansia kertoja raskauden aikana miten vauva voi, tuleeko terve vauva ja ettei vaan synnytyksessä tule vaurioita.... Itsekin synnytyksen lähestyessä huomaan miettiväni väistämättä asioita, joille en itse voi kuitenkaan mitään.



Ihanaa, että miehesi on tukenasi.



Toivon sinulle voimia odotteluun!

siisa 33+6

Vierailija
4/6 |
27.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli pakko vastata, vaikkei itsellä vastaavaa tilannetta ole tullut vastaan. Mutta niskaturvotus tosiaan kertoo kohonneesta riskistä, ei vielä mistään kromosomivauriosta suoraan.

siisa 33+6

Totta, mutta rajana on se 3mm, joten arvo ylittyi tuplasti.

Meillä suvussa sydänvikoja (toinen veljeni kuollut vakavaan sydänvikaan 2kk:n iässä,) joten jotain sellastakin se voi olla, sydänvikaanhan tuo turvotus myös voi viitata, eikö? Niin tai näin.. parasta toivotaan, pahinta pelätään :(

Vierailija
5/6 |
27.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mietin juuri että vkon 8+4 ultrassa vauva vastasi 8+1 vkoja.. nyt kuitenkin koko vastasi viikkoja (11+) mutta JOS mentäisiin alkuraskauden ultran luvuilla niin vkoja olisi vasta 10+4.. paljonkohan tuo vaikuttaa? Tai vaikuttaakohan? kun pitäisi olla se 11 täynnä mittaa otettaessa.

Neuvolakortissa oli ekan ultran tiedot, mutta kun vauva nyt vastasi viikkoja, ei ultraaja sanonut muuta kuin että jatkotutkimuksia seuraa, riipuen myös veriseulan tuloksesta

Vierailija
6/6 |
27.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja terveet kromosomit.Ultrissa ei ole näkynyt sydänvikoihin viittaavaa,mutta varmaksihan sen tietää sitten kun vauva syntyy.Nyt viikkoja 30+5.

Kävin istukkabiopsiassa,koska tulokset sai aijemmin.

Kaksplussalla on kaksi pitkää ketjua aiheesta (odotuspuolella) ja siellä on PALJON asiaa,kokemuksia ja vertaistukea,itsekin käyn siellä lukemassa ja kirjoittelemassa.

Aluksi minullekin sanottiin että vauva varmasti sairas,Kuopiossa sain asiantuntevaa palvelua ja tehtiin tutkimukset ja sain paljon myös toivoa terveestä vauvasta.Turnerin syndroomaa meillä epäiltiin ison turvotuksen takia,sitä ei siis ole ja sitten epäiltiin sydänvikoja,2 viikon päästä seuraava ultra.

meillä ei veriseulaa edes otettu koska noin suuri turvotus aiheuttaa automaattisesti jatkotutkimuksia.tai oikeuttaa niihin...

Voimia sinulle.