Pullosta syötettyjen lasten vanhemmat eroavat herkemmin
Kommentit (7)
Nämä ns. pullosta syöttävät äidit haluavat luistaa äitiydestään ja isät kokevat tämän pahana asiana, tämä taas heijastuu parisuhteeseen.
t. ap (Helena)
ollaan molemmat erittäin korkeasti koulutettuja, mikä on tutk. mukaan erolta suojeleva tekijä (ja antaa myös lapselle kaikin puolin paremmat mahdoll. elämässä). Joten jännä nähdä kumpi tutk.tulos voittaa meidän elämässä!
Et sitten turhempaa keksinyt?
meillä on kaksi lasta ja olen imettänyt molempia vuoden.
Yleisesti en kyllä pysty uskomaan että tuo olisi totta.ennemminkin päinvastoin. Kuiteskin imetys vie paljon aikaa ja mies voi tulla jopa mustasukkaiseksi vauvalle.meillä tosin näin ei käynyt mutta kyllä se silti aina parisuhteelle varmasti helpompaa on jos molemmat voi pullosta vauvaa ruokkia.Mutta imetys kunniaan,kyllä! ;-)
Voiko muka tollainen vaikuttaa?! Tuntuu tosi oudolta!
Itsekin kyllä imettänyt
pullottamaan keskellä yötä ja äijä rasittuu siitä enemmän kuin imetyks tekee mustasukkaiseksi ;).
Meillä on neljä lasta, joista kaksi on rintaruokittua ja kaksi pulloruokittua (kaksoset, jonka yösyötöt olivat ensimmäisen kuukauden isän vastuulla). Erotaanko me sitten puoliksi herkemmin kuin muuten erottais vai miten se ap:n esittämän älynväläyksen mukaan menee?
Jos pulloruokinta alunperinkin on peruja jostain ongelmasta niin sitten varmaan joo. En usko että miehen ja naisen hyvää suhdetta pilaa se ettei imetys onnistu.