Miten helposti vesirokko on teillä tarttunut?
Kommentit (6)
Mies sai tartunnan eikä tietoa mistä. Töissä kellään ei ollut eikä kellään tutuilla joita oli tavattu. Ilmeisesti kaupasta, kirjastosta tai vastaavasta.
Juu ja ennenkuin joku keksii esittää niin ei mistään toiselta naiselta.
Lapset on sairastaneet sen kahdessa erässä(2+2) ja molemmissa erissä niin et oltiin kyläilty perheessä, jossa vähän myöhemmin puhkesi vesirokko. Ensin tuli toiselle lapselle näpyt ja viikon kuluttua toiselle. Sit kun syntyi nämä toiset 2 lasta niin historia toisti itseään paitsi että itämisaika lapsesta toiseen oli silloin 3 viikkoa. Inhottava tauti, mutta onneksi on sitten ohi kun kerran sairastaa.
Viime talvena hoidossa jylläsi vesirokko ja kuvittelin että olisi tarttunut.
Ei tarttunut.=(
Meillä kaikki lapset (3kpl) sairastivat peräkkäin. Esikoinen sai tartunnan kaveriltaan, jolla rokko puhkesi seuraavana päivänä siitä kun nähtiin. Nuorimmainen alle yksivuotias oli todella pahasti kipeenä. Suosittelen kaikille lämpimästi rokotetta!
T: äiti, joka oli reilun kuukauden sisällä kun lapset olivat kipeenä
Miehellä oli paljon rokkoja. Taisin laskea noin 70 täplää päästä kun makoilin vieressä. Mutta ei muuten mitenkään erikoisen paha.
Itsekkin olen sairastanut aikuisena ja viikko meni aikalailla sairastaessa mutta ihan yksin pärjäilin eikä mitään hätää ollut. Nukuin paljon kuumeisena.
Toki muutamilla aikuisena sairastaneina on tullut todella kovana ja ovat sairastanee tosi rankasti. Veljen vaimo ainakin oli todella kipeä ja näppyjä oli todella paljon.
Yksi lapsemme sai sen naapurista, ja sitten sairastui muutkin lapset. Toiseksi nuorin taas sai sen jostain, ilmeisesti pisaratartuntana, kun ei oltu vesirokkopotilaitten kanssa tekemisissä. Nuorin taas sai sen isosiskon vyöruususta.