Onko kysymyksiä kätilölle? Vastaan hetken
Kommentit (12)
Synnytyssalityötä, joka sisältää paljon muutaklin kuin synnytysten hoitoa. Välillä olen myös osastotyössä tai äit poliklinikalla.
klö
Viikkoja on vielä niin vähän, että vauva voi hyvinkin kääntyä vielä itsestään. 36-37 viikolla voidaan yrittää ulkokäännöstä vatsan päältä. " Väkivaltaa" siinä ei käytetä vaan jos ei helposti käänny niin saa olla. Synnytystavassa huomioidaan lapsen tarjonta, sikiön koko ja lantion koko. Äidin toive synnytystavasta huomioidaan kyllä.
klö
Olen pitkäaikaisosastolla töissä, vain yhden päivän vapaita ollut 3vkon ajan, 2-vuorotyö. Eilen muutaman kivulias supistus, muuten koskee vain alavatsaan, lähinnä iltaisin. Koska olisi aika jäädä pois töistä, vauvan vointia ajatellen..
Kannattaa tutkituttaa kohdunsuun tilanne neuvolalääkärillä, sinänsä alavatsakipiu ei ole vaarallista jos ei johdu esim tulehduksesta ja kypsennä kohdunsuuta liiabn barhain. Pissa- ja tulehdusnäyte kohdunsuulta kannattaa ottaa. Keskustele myös lääkärisi kanssa sairausloman tarpeesta. Näin ei osaa neuvoa antaa tuntematta tilannetta paremmin.
Jaksamista työhösi!
klö
Milloin alan asiasta puhumaan? En suostu enää käynnistykseen jos lapsi ei itekseen lähde tulemaan. Viimeksi käynnisteltiin pari vuorokautta ja lopulta tehtiin sektio.
Onko seuranta tarkempaa vai ihan normaalia. Kuinka todennäköistä on että tulee kolmannessakin raskaudessa ?
Koska sinulla on edeltävä sectio, synnytystapa-arvio tehdään n viikoilla 36-38-. Yliaikaisuuden vuoksi käynnistetään tavallisesti vikoilla 42 ellei muuta syytä ole aikaisemmin. Jos sovitaan sectio, se tehdään n viikoilla 39+
klö
Kyllähän riski suurentunut on ja tilannettasi seurataan tiuhemmin siinä viikoilla, kun edelliskerroilla on rask myrkytys tullut.
klö
Ne vanhat tavalliset SSS= siivous (tai muu fyysinen rasitus esim lenkkeily), sauna ja seksi. Lisäisin listaan vielä tehokkaan suolentyhjennyksen joko peräruiskeella tai risiiniöljyllä. Kuitenkaan kotikonstejakkan ei pidä käyttää ennenkuin yliaikaisessa raskudessa eivätkä ne tehoa ellei jo muutenkin pian olisi syntymän aika. Vielä yksi keino on nännien hierominen ja pyörittely.
klö
Mites kun mulla ollut kahdessa edellisessä raskaudessa hepatogestoosi ja toisessa alkoi rv 20 miten todennäköistä on saada se taas ja miten tällä kertaa toimitaan seuranta verikokeet ym. kummatkin käynnistettyjä 38+
Hepatogestoosi on myös hyvin todennäköisesti uusiutuva tauti seuraavassakin raskaudessa. Seuraavalla kertaa verikoeilla seurataan mahdollista maksa-arvojen nousua ja mahdollisia oireitasi.
klö
Maanantaina olen menossa käymään neuvolassa sillä vauva ei ollut vielä kääntynyt oikein päin. Jos ei käännyt maanantaihin mennessä niin sitten saan lähettää ä-polille.
Onko tämä mahdollinen vauvan kääntäminen sille pienelle vaarallista, mitä riskejä siihen oikein sisältyy? Saako sektion " helposti" jos ei tahso synnyttää perätilassa olevaa vauvaa?