Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Korvatulehdus ja uiminen

Vierailija
27.09.2007 |

4v lapsella todettiin korvatuledus tiistaina toisessa korvassa. Antibioottikuuri kestää ensi tiistaihin. Sunnuntaina olisi uimakoulu, joten voiko mennä uimaan? Unohdin sitten kysyä asiaa lääkäriltä, mutta löytyisikö täältä tietoa

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
27.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Korvaan ei saa mennä vettä muutenkaan (edes suihkussa) joten en kyllä uimaan lähtisi.

Vierailija
2/5 |
27.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sama tilanne. Kyselin uimaseuran kurssivastaavalta josko poissaolon saisi korvata. Ilmoitin että poissaolon syy oli korvatulehdus ja saamme korvata poissaolon toisen ryhmän mukana. Eikä mitään lääkärintodistusta tarvita. Toki sellaisen voi terveyskeskuksesta pyytää sillä jäähän heille dokumentti lääkärikäynnistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
27.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Korvaan ei _oikeasti_ saa menemään vettä kovin helpolla. Täytyisi sukeltaa muistaakseni metrin syvyyteen ennen kuin veden paine olisi sellainen, että sitä vettä korvaan menee.

Kokeilkaas vaikka itsellenne siten, että suihkutatte suihkulla suoraan korvaan päin - ei se vesi sinne sisälle korvaan mene, jos ei ole painetta tarpeeksi (eli syvässä vedessä tai ilman sekoittajaa).

Jos kuurikin on aloitettu jo tiistaina, niin kyllä sunnuntaina voi vallan mainiosti mennä uimaan.

Vierailija
4/5 |
27.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

soitin uimaseuraan ja saamme korvaavan käynnin myöhemmin. Kiitos vastauksista!

Vierailija
5/5 |
27.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

löysin tällaisen linkin, jonka mukaan uimaan saa mennä tulehduksesta huolimatta jos tärykalvo on ehjä



http: //www. drspock. com/faq/0,1511,3572,00. html

Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi kuusi