Häiritseekö teitä asiakaspalvelussa jos kaveri ei osaa kunnolla suomea?
Kommentit (22)
Ei häritse jos asiat tulevat selväksi hlön kielitaidolla vaikkei täydellistä olisikaan.
Eli päivää, kiitos, näkemiin voi sanoa murtaenkin. Mutta jos pitää joku asia selvittää haluan että minua varmasti ymmäretään varmasti omalla äidinkielelläni kotimaassani.
kun asian hoitamiseksi vaaditaan.
Enemmän minua häiritsee tympeät asiakaspalvelijat, tai sitten sellaiset pikkupissikset, jotka purkkaa jauhaen vastaavat omalla slangillaan kysymyksiin, sellainen ilme naamalla, että ei voisi vähempää asiakkaan asia kiinnostaa... Ja tämä siis koskee kaikkia, oli suomenkielen taito sitten täydellinen tai epätäydellinen...
ja monissa arabimaissa osataan ranskaa, jota sitäkin osaan.
5
Vierailija:
ja monissa arabimaissa osataan ranskaa, jota sitäkin osaan.5
Myyjän ei tartte osata täydellistä suomea.
Etenkin ruokakaupan kassalla riittää numeroiden osaaminen suomeksi ihan hyvin, lisänä tietysti päivää, kiitos ja näkemiin.
Tiedätkö sinä montako arabimaata maailmassa on? Se että MUUTAMASSA niistä puhutaan ranskaa ei tarkoita että kaikki tai edes suurin osa arabeista osaa ranskaa!
Missään tässä ketjussa ei ole väitetty mitään tuollaista, mistä nyt paasaat.
jotka suomessa asuvat tai ainakin kaikki mun tapaamani arabimaista suomeen tulleet ihmiset
Lue viesti nro 9, siinä puhutaan MONISTA MAISTA!
Ei haittaa edes lääkärissä. Kunhan hän ymmärtää puheen ja osaa selvittää asiat, kielioppi on toissijainen asia.
Täällä päin on ihan liika asiakaspalvelijoina (ja muissakin tehtävissä) sellaisia ryssiä, jotka ei osaa suomea riittävän hyvin hoitaakseen hommansa.
Esim. ' ' Suomessa moni osaa englantia, mutta suurin osa ei' ' . ' ' Monta' ' on myös suhteellinen käsite, jonkin mielestä on jo paljon, jos esim. viidessä arabimaassa puhutaan ranskaa, toisen mielestä toi ei vielä ole monta maata.
Monissa arabimaissa todellakin osataan ranskaa.
Missä tuossa sanotaan, että kaikki tai edes suurin osa arabeista sen seurauksena osaisi ranskaa?? Ei missään.
22
sinne suomen kielen tunneille. Et todellakaan osaa suomea.
29: Ei se kielioppi helppoa minulle olekaan, mutta mitä se sinua kaivaa? -24-
erityisesti eräs lasten videokerho... Laskut tulee miten sattuu, välillä ei tule tilattuja tuotteita, laskuja videoista joita ei ole tullut... Ja sitten asiakaspalvelijalla on niin " hoono soomi" .