Miten olette onnistuneet pottailussa? 2-v. saa raivarit heti kun ehdotankin pottailua. Tarhassa kuitenkin suostuu menemaan potalle, kun samanikaiset kaveritkin kayvat samalla.
Mita siis tehda, miten saisin pojan potalle edes istumaan ja tekemaan tuttavuutta pottailun kanssa?
Kommentit (7)
oli pojalla keväällä 2,5 vuotiaana kamala pottakammo, ei suostunu ees kokeileen. Annoin sit asian olla ja kesän alussa alkoi käymään vessassa kun pari kertaa ehdotin, mutta eipä juuri potalla koska on isokokoinen eikä meinannu enää mahtua potalle ja pääsee jakkaralle hyvin seisomaan isollekin pytylle. Ja tietty kesäaikana käytiin paljon ulkopisuilla. Eli meillä pottailu jäi käytännössä kokonaan väliin. Mutta ylipäänsä mieli asiaa kohtaan muuttui lähes yhdessä yössä, sen jälkeen ei ole tullut mitään vahinkoja kertaakaan. Yöllä on vielä vaippa mutta pääosin kuiva ja osaa yölläkin käydä itse pissalla ja usein siihen herääkin. Mun mielestä 2-vuotiaalla ja etenkään pojalla ei ole mikään kiire. Turhaa stressinaihetta vanhemmille, lapsi kertoo kun on valmis :)
Sanna
...eli tarra jokaisesta pottaan tulleesta pissasta/ kakasta.
Jos poika käy tarhassa potalla, niin onhan hän silloin tehnyt ko. vempaimen kanssa tuttavuutta. Minä pitäisin kotona potan näkyvillä ja voisin joskus ehdottaa sille istumista, mutta en siihen pakottaisi. Poikasi taitaa haluta olla vielä hieman pieni tai hänestä tuntuu, että ei ihan osaa, kun kerran hoidossa homma toimii, mutta kotona ei. Kyllä se oma tarve sieltä joskus tulee, kun kerran tietää, että sen pissan voi muuallekin tehdä kuin vaippaan. Meillä muuten poika suostuu käyttämään vain baby björnin pottaa, kun se on syvempi ( siis istumaosa on syvempi, en tarkoita sen pissaosan korkeutta) kuin muut näkemäni mallit. Muista tulee pissa yli ja housut kastuu, niinpä poika ei uskalla tehdä pissiä muihin pottiin. Meillä siinä pottailussa oli kausia suuntaan ja toiseen ja sitten tällaisista takapakeista ( vaatteet kastuivat kaupungilla /kylässä) tuli totaalikieltäytyminen, kunnes asia selvisi ja taas selittelyllä saatiin pottailut käyntiin. Voihan sitä lasta sinne potalle houkutella vaikka niillä tarroilla tms, mutta sen suurempaan lahjomiseen en lähtisi tai ainakaan minusta epäonnistumisesta ei saa rangaista. Että jos on pissa tullut muualle kuin pottaan, niin luvattua lelua ei saakaan tai muuten vain muristaan, kun ei homma toimi. Hyvät teot saa tietysti aina palkita, siitä ei nyt luulisi mitään haitta olevan.
tsemppiä
Ai niin , nykyopin (en tiedä onko totuus) mukaan lasta ei saisi pakottaa pottahommiin. Luin jonkun jutun jonka mukaan siitä seuraa ties mitä panttamista aikuisena (pihiyttä tunteissa tai raha-asioissa tms). En nyt ihan kokonaan tuota usko, mutta eivät siis pakottamista suosittele. En kyllä tiedä, mitä sitten tehdään jos lapsi on 4v ja on edelleen sitä mieltä, että vaippa sen olla pitää. En tiedä tietävätkö asiantuntijatkaan.
ja äiti hyväksyi tosiasian ettei poika ollut vielä valmis pottailuun. Poika siis silloin 2vee. Unohdin asian ja odotin jouluun jolloin 2,5 wee, mutta turhaan. Ei silloinkaan vielä. Ja minä kyllä yritin kaiken maailman temput ja konstit.
No seuraavan kerran yritettiin 2v ja 10 kk ja silloin onnistui. Ei kylläkään potalle vaan pytylle. Nyt 3,4kk ja vieläkin inhoaa potta sanaa :)))
Meillä ei ole pottailtu ennen kuin lapset ovat itse potalle halunneet.
Kuivaksi oppiminen tapahtui melkein heti sen jälkeen ja suunnilleen kerrasta jäi vaipat pois eikä vahinkoja ole juurikaan sattunut.
Poika oppi kuivaksi 2v7kk ja tyttö 2v4kk.
Meillä kans poika kävi koko talven pk:ssa potalla mutta sitten kesällä lopetti kotona kokonaan. Ei vaan suostunut.
Löysin lastenkirjan Virginia Miller: " Nyt potalle" , jossa pikkukarhu käy potalla. Tästä on ollut apua ja muutenkin syksyllä päiväkodin aloittaessaan taas alkoi käydä kotonakin. Kai siellä on esimerkkejä ja muutenkin alkoi olla kypsä siihen. Kun kakat alkoi tulla potalle, ne ei oo kertaakaan tulleet housuun sen jälkeen.
ku aattelin et PITÄS oppia kuivaks KESÄN aikana. mut ku annoin asian olla, poika ihan ite yks aamu elokuussa tokas vaan et nyt tulee pissa, meenpä potalle. parasta se on ku se lähtee lapsesta itestään! eli älä painosta, anna potan olla. tarhassa voi olla " ryhmäpaine" ja siksi menee. kyllä se innostus sieltä vielä tulee ku lapsi oppii tunnistaman hätänsä. liikaa jos potasta vouhottaa, lapsi ahdistuu. ehkä lapsesi ei siis oo vielä valmis. anna asian olla ja kokeilen jonkun ajan päästä uudestaan ja anna sittenkin vielä asian olla jos ei innostu asiasta. pottailu on yksilöllistä. houkuttaisiko pönttöön pissaaminen?