Onko se rv. 11 ultra maksullinen, jos ei halua sitä seulontaa??
Kommentit (8)
sitä seulontaa. Eli lasketuttaa sikiön niskapoimuturvotusta ja multa verikokeita. Siis eli kun ultraan menee, niin ne otetaan automaattisesti?
Neuvolassa käyminenkin on seulontaa. Kaikki poikkeavuudet raskauden kulussa tulisi huomata. Esikoulukin on seula: oppimishäiriöt ym. tulis huomata ennen koulun alkua. Lääkärintarkastukset on seula, jossa suurimmat sairausryhmät tulis huomata jne...
Ei meillä edes puhuttu tollasesta että vaan katottas vauvaa. Kyllä ne mitat otettiin vaan. Lisänä olis sitten otettu halutessa seerumiseula.
Ei sen takia että vanhemmat näkevät lapsensa jo varhaisessa vaiheessa.
Mitään verikokeita tms. ei normaalisti oteta eli ilmeisesti kuulut johonkin riskiryhmään ja sen takia niitä on sinulle ehdotettu.
Pakko ei ole osallistua mihinkään tutkimuksiin,mutta jos sinne ultraan menet niin sen polimaksun joudut maksamaan mitattiin sitä turvotusta tai ei.
T:2
ystäväni, jolta juuri nuo verikokeet otettiin tuon ultran yhteydessä. Hänelle ei edes sanottu, ettei se ole " pakollista" , kun taas minun neuvolassa sanottiinn, että voi vain käydä katsomassa vauvaa, eikä tarvitse välttämättä ottaa osaa noihin tutkimuksiin.
Mutta alkuperäiseen kysymykseen vastaten niin menet sinne sitten mittauttamaan sen turvotuksen tai vaan katselemaan vauvaa niin maksu on sama.
Samalla tavalla siihen jonkun työaikaa kuluu.
Ja ilmeisesti nuo muut kokeet eli mm. verikoe on jotain paikkakuntakohtaisia sillä vuosi sitten kuopuksen saaneena en ainakaan moisissa tutkimuksissa ollut eikä niistä ole ollut puhetta tämänhetkisen raskaudenkaan puitteissa ja tuohon np-ultraan meno kuitenkin jo ensi viikolla.
T:2
mikä parantaa tarkkuutta ja antaa vähemmän vääriä hälytyksiä. Ei ole käytössä kaikkialla.
Poliklinikkamaksu niistä peritään aina.
Ei muuta.