Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

4 kk vanhalle putket korviin:(

13.09.2007 |

Me saatiin lähete TAYS:iin korvien putkitukseen, herralla on ikää nyt 4 kk ja hänellä on jo kolmas korvatulehdus. Koskiklinikalla eivät nukuta näin pieniä joten siksi siis lähete TAYS:iin.

Mutta uskallanko antaa näin pienen nukutettavaksi? Toki tässä nyt varmaan pari kuukautta menee ennen kuin sinne päästään, mutta ikää siltikin on aika vähän. Toisaalta haluaisin, että nämä pirun tulehdukset loppuisivat..



Onko kellään tietoa miten nopeasti TAYS:iin pääsee ja kokemuksia pienen vauvan nukutuksesta..

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
13.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainoa asia mikä minua harmittaa on se, etten mennyt aiemmin oikean korvalääkärin luokse. Hän näki heti korvasta, että siihen ei enää antibiootit auta, vaan ne on putkitettava, jotta korva pääsee tuulettumaan. Nyt korva on jälleen tulehtunut, mutta korva ei ole kovin kipeä, sillä märkä valuu ulos. Eli on kannattanut.



Esikoinen nukutettiin aikoinaan 2kk ikäisenä kun häneltä poistettiin paise. Nukutus meni noinkin pieneltä hyvin, mitään ongelmia ei ollut.



Uskon, että teilläkin menee hyvin, kyllä siellä sairaalassa on osaavaa henkilökuntaa. Se on hyvä, että on alettu korvia putkittamaan aiemmin, ettei ehdi syntyä mahdollista liimakorvaa jne.

Itse uskon, että nuo jatkuvat korvatulehdukset ja märkäiset korvat meillä, ovat aiheuttaneet sen, että lapsi liikkuu vähemmän kuin muut ikäisensä. Putkituksen jälkeen on alkanut ottamaan kiinni, eli iso ero tuli kun korvassa ei enää ollut painetta.

Mene hyvillä mielin sinne putkitukseen, toivottavasti tulehdukset vähenevät.

Vierailija
2/9 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sairaalaan nukutettavksi kuin yksityiselle klinikalle. Valmiudet toimia erityistilanteissa ovat sairaalassa, ja varsinkin yliopistosairaalassa, paremmat. Samoin kuin välineet juuri nukutusta ajatellen. Toimenpide sinänsä on pieni, mutta noinkin nuoren nukutus tietysti aina vanhemmille erityinen. Kannattaa muistaa, ettei sekään ole hyvä, jos korvassa on märkää vähän väliä. Niin ja Tayshan hoitaa ja leikkaa jo aivan vastasyntyneitäkin.



Taysin jonoista tai muista en tiedä, mutta mieluummin menisin sinne kuin koskiklinikalle, josta ei niin ruusuisia kuvia ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

juuri koskiklinikkaa vaan yleisesti tarkoitin että mieluummin yliopistosairaalaan noin pienen kanssa. Tuli vähän väärin tuo delline lopetus. Toki osaamista löytyy myös ykstyiseltä puolelta kun samat lääkärithän ne siellä usein työskentelee =)

Vierailija
4/9 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

helsingin HuSuKessa 3,5kk.n iässä ekan leikkauksen yhteydessä.

kaikki meni hyvin :)

Putkista huolimatta kierre jatkuu :(



T: Neiti21+tytöt 3,5v ja 2v

Vierailija
5/9 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän pikkumiehemme nukutettiin ja operoitiin paksusuolta 4krt TAYSissa 2vkon-4,5kk:n iässä. Vauva tutkittiin hyvin nukutusta varten, jottei tulisi mitään yllätyksiä. Kaikki kerrat menivät hyvin ja herättyään vauva oli kuin olisi herännyt päiväunilta. Olimme lasten kirurgisella osastolla ja saimme oikein hyvää ja ymmärtäväistä hoitoa, esim. kipu pidettiin pois erittäin tehokkaasti.

Vierailija
6/9 |
19.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaikille korvatulehduksen kanssa kamppaileville täysin maidotonta ja maitoproteiinitonta ruokavaliota. Imetystapauksissa äidille.



Tätä kannattaa ainakin kokeilla. On tuonut avun monelle. Toki tiedän, että toisilla esim. korvan rakenne altistaa herkemmin tulehdukselle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
21.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä myös suosittelisin korvatulehduksesta kärsivien vauvojen ja lasten äideille maidottoman ruokavalion testaamista n.1kk ajan (muista oma kalkkilisä) Toisinaan maitoallergia lisää vain liman muodostustusta elimistössä eikä muita oireita oikeastaan ole välttämättä ollenkaan. Tietysti jatkuva rohina hengitysteissä ja limainen kakka ovat myös allergiaan viittaavia oireita. Onhan toki niin että korvissa on rakenteellisia eroja, toiset saavat tulehduksia herkemmin. Suosittelisin kuitenkin myös kokeilemaan josko maidon pois jättäinen vähentäisi korvatulehduksia. Eihän siitä haittaakaan ole. nm. Kokemusta myöskin

Vierailija
8/9 |
21.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soitin Taysiin kysyäkseni jonoista putkitukseen, sain tiedon, ettei lähetettä ole edes tullut. Lääkärillä, joka lähetteen lupasi laittaa, kävimme puolitoista viikkoa sitten! Voi että kyrpii! Täytyy maanantaina vielä soittaa taysiin ja sit vielä sille korvalääkärille, että miks ei olle laittanu lähetettä eteenpäin.



Tuosta maidottomasta dieetistä. Meillä oli myös esikoisella korvakierre joka tosin alkoi " vasta" 8 kk ikäisenä. Hänellä oli myös suolioireinen maitoallergia jonka vuoksi olin maitoproteenittomalla dieetillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
21.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli meillä esikoisen kanssa kierre jatkui vaikka olinkin maidottomalla. Ja jatkuu muuten edelleen, joskaan ei yhtä pahan, vaikka ikää onkin yli 2 vuotta. No, toiset putket korvissa.



No joka tapauksessa ajattelin kokeilla maidotonta, jos siitä tämä nuorempi avun saisi.



Onko kellään kokemusta, että maidoton dieetti olisi auttanut korvatulehduksiin? Meillä poika siis täysimetyksellä, ikää 4,5 kuukautta joten minun on aloitettava dieetti. Olisi hyvä kuitenkin kokeilla tätä maidotonta ennen kuin kiinteät tulee mukaan kuvioihin. Kiinteet ajattelin aloittaa 6 kk iässä.