Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millä konkreettisilla jutuilla helpotatte arjen sujumista? Vinkkejä kiitos.

Vierailija
22.10.2008 |

Meillä auttaa suunnattomasti nämä kaksi asiaa:

- kerran - kaksi kertaa/vko ostan töistä (Fazer työpaikkaravintola) ruuat kotiin

- 2 päivää/vko teen etätöitä

Kommentit (24)

Vierailija
1/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

- teen puolikasta työaikaa

- syömme välillä valmisruokia/ravintolassa

- en välitä pienestä sotkusta, yritän siivota "koko ajan", ettei tulisi kaaosta

- kouluikäiset lapset ottavat yleensä itse välipalan, vaikka olisin kotona

- kaupassa käydään pari kertaa viikossa ja ostetaan pakkaseen ruokia

Vierailija
2/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

* kaupassa isosti kerran viikossa, yleensä torstai

* pyykki kone pyörii parina vainpäivänä viikossa -> niin paljon vaatteita, että

ei ole edes joka viikko pakko pestä

* teen pikasiivouksen joka pvä -< imuroin eteisen, laitan tavarat paikoilleen, tsekkaan vessan ja lavuaarit



'*ostin tänää ison kassin johon mahtuu lapsen tavaroita, pikakauppareissun ostokset, kalenteri, eväät, sateenvarjot yms. Helpottaa oikeasti kun ei tartte taistella liian pienen väskyn kanssa :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

* lyhennetty työaika (6,5 h / päivä)

* pienennetty siisteysstandardeja kotona (esim. lattianpesu 2 krt / kk, pölyjen pyyhkimen jouluksi ja juhannukseksi)

* pyöräytän joka päivä pyykin, ei mene viikonloppu sitä pestessä, meillä tulee niin valtavasti pyykkiä että hyvin riittää joka päiväksi (2 leikki-ikäistä)

* iltaruoka yksinkertainen, esim. salaatti + pitsa, karjalanpiirakat+lihapullat jne. muksut syö päivähoidossa hyvin ja vanhemmat töissä kunnon lounaan

* isovanhemmat apuun lasten sairastaessa aina kun mahdollista

* lapset syövät aamupalan sohvalla muumeja katsellen arkisin & pyhäisin, arkisin itse sillä aikaa pukeudun yms pyhäisin nukun

Vierailija
4/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytetään lapset hotellin leikkihuoneessa ja paikallisessa leikkipuistossa tms., tilataan aamiaiset huoneeseen ja nukutaan univelkoja pois.



Sitten jaksaa taas ihmeesti!

Vierailija
5/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytetään lapset hotellin leikkihuoneessa ja paikallisessa leikkipuistossa tms., tilataan aamiaiset huoneeseen ja nukutaan univelkoja pois.

Sitten jaksaa taas ihmeesti!

Vierailija
6/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lattia saa olla likainen ennenkuin se pestään, vessanpesu kahdesti viikossa riittää eikä lakanoita tarvitse vaihtaa kuin kerran tai kaksi kuussa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

No minulla on kaksi lasta, jotka olivat monta vuotta kotihoidossa - ja myös toimistoni on kotona. Toisella lapsella on krooninen sairaus, joka on valvottanut viimeiset neljä vuotta. Ja kun olen oikein väsynyt, en saa enää nukuttua kotona - enkä jaksa olla täällä!



7

Vierailija
8/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

pyrin tekemään päivällistä aina sen verran paljon, että siitä jää seuraavan päivän lounaaksikin. Pakkasessa on aina varalla pinaattikeittoa, ranskalaisia ja kalapuikkoja. Perjantai-iltaisin tehdäänkin yleensä ruokaa tyyliä ranskalaisia ja nakkeja, silloin en turhia kokkaile.



Käyn kaupassa kaksi kertaa viikossa, ja jos tuon lisäksi jotain vielä tarvitaan, mies tuo töistä kotiin tultaessa.



Joka päivä pyörii koneellinen pyykkiä, samoin tiskikone käy iltaisin ja aamulla tyhjennän sen.



Parasta kaikista on tv-ohjelmista luopuminen, suosittelen (ainakin pienten lasten perheille).



Siivoan kämppää joka päivä aina jollain tavalla, aina sopivan paikan tullen. Imuroidaan kun on tarvetta, ja lapset antavat siihen mahdollisuuden. Mutta en nimeä siivouspäivää, koska silloin vain omat hermot kiristyvät, koska ei kahden pienen lapsen kanssa asiat juurikaan koskaan suju suunnitelminen mukaan.



Lisäksi vielä, meillä menee sekä lapset, että vanhemmat aikaisin nukkumaan. Herätään koko perhe pirteänä aamuulla (no aamu-unisella äidillä joskus voi olla vaikeuksia:)



kahden pienen lapsen äiti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja käy vielä kaupassa, joten itse tulen suoraan töistä kotiin valmiiseen päivällispöytään.

Vierailija
10/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

-pidän kiinni perjantaisesta viikkosiivouksesta (imuroin joka toinen päivä ja laitan tiskit koneeseen heti kun niitä tulee)



-pyykkään vain perjantaisin (samana päivänä töiden jälkeen puurran vielä kotityöt niin vkl saan vain olla)



-teen viikolla puolivalmiita ruokia (esim uuniruokia eri variaatioita kasvispakastepss,perunasipulisekoitus ja kanaa,nakkia,jauhelihaa tmv,keittoja,riisiä ja kanaa,pastaa ja valmiskastike)



-hoidan laskut heti kun niitä tulee



-vkl käydään ulkonasyömässä lauantaina ja sunnuntaina tehdään ruokaa pidemmän kaavan mukaan



-menemme nukkumaan,vanhemmatkin,viimeistään klo 22,pidän tästä kiinni koska levänneenä jaksaa paremmin (ja työt alkaa molemmilla vanhemmilla 5,30....)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä auttaa

siivooja 1 x kk

ja lastenhoitaja 1 x kk

ja perheterapia 1 x kk



auttaa jaksamaan myös

Vierailija
12/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

* katsotaan kaikkea sotkua läpi sormien

* siivotaan vaan vapailla

*

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ahdistus vaan kasvaa. Helpotatte arkea pesemällä lattiat vain kaksi kertaa kuukaudessa ja vaihtamalla lakanat vain kahden viikon välein? Mulle tuo on se normaalirytmi ja sekin tuntuu olevan liikaa kolmen lapsen, vuorotyön ja opiskelujen paineessa.



Olin ajatellut, että siivoamme ihan normaalisti, mutta ilmeisesti olemme jo "tinkineet siivoamisesta" niin paljon että elämme lähes törkyläjässä.



Johan helpotti taas.

Vierailija
14/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heräämme ajoissa (ei kiireisiä aamuja),

menemme nukkumaan ajoissa (tarpeeksi unta)

Emme laske senttejä ruoka- tai vaatekaupassa (stressitöntä shoppailua)

Yritän olla tekemättä töitä kotona (tämä ei aina onnistu)

Kerran viikossa syödään eineksiä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mies 3-vuorotyössä, mä kotiäitinä. 1,5 ja 4 v on kotona, 4 v käy 3 aamupäivää viikossa päiväkerhossa (aloitti tänä syksynä).



Helpotan elämääni niin, että teen aina kun on mahdollista liikaa ruokaa, pakastan niitä = helppo ottaa ja vsain lämmittää esim. ulkoilun jälkeen heti valmis ruoka. Toimii varmaan myös töistä tulon jälkeen.



Otan lapset mukaan kaikkeen kotityöhön, siis siivoukseen, leipomiseen, pyykkäykseen, lakanoiden vaihtoon, tiskikoneen tyhjennykseen ja täyttöön, ruuan laittoon... Pienin ei toki osaa kuin "pyyhkiä pölyjä", mutta sekin auttaa kun tekee sitä, eikä oo jalassa kiinni. Pyyhimme joko joka päivä tai joka 2. päivä swifferillä (eli pölynkerääjäliinalla) lattiat (varsinkin silloin kun tuntuu että hiekkaa tulee joka päivä kauheasti sisään) ja luutuamme keittiön. Tuolla swifferillä saa hiekatkin hyvin yhteen kasaan, minkä vetäisen sitten vaan imurilla pois. Tämä on noiden pienempien mielestä leikkiä. Otan kaikki myös pyyhkimään pöytää, tiskipöytää ym. Lapsilla on omat pikku siivousvälineet. Tästä ei saa rahaa.



Ostan valmista ruokaa, siis pinaattilettuja, kalapuikkoja, pakastemuusia ym. että siitä ei tuu ongelmaa.



Käyn kaupassa 2 kertaa pikkutäydennyksillä ja mies käy kerran autolla ja ostaa isommat hommelit silloin esim. vaikka 6 pakettia tarjouslohta ym. ja pakkaseen.



Silitän kun katson tv:tä.

Vierailija
16/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä en välitä pätkääkään miten muut tekee asiat, meillä on aina puhdasta (ei likaa eikä roskia eikä hiekkaa), mutta epäjärjestys voi vallita, eli tavarat missä sattuu. Me jätämme leikkejä ja majoja ympäri ämpäri jos siltä tuntuu, miksi hajottaa loistava pitkään rakennettu maja, jos sillä voi jatkaa leikkimistä huomenna.



Pyykkiä pesen, kun sitä on ja astianpesukone jemmaa hyvin tiskit. Kaupassa käyn nopeasti lounastauolla ja kerran viikossa sitten marketissa isommin. Meillä syödään paljon tuoretavaraa: hedelmiä vihanneksia ja lämpimänä ruokana keittoja, joita voi syödä usean päivän ajan. Viikonloppuisin ulkoilemme ja urheilemme ja vietämme kalsaripäiviä, eli emme ota paineita mistään. Perjantaisin usein siivoan vähän paremmin ja herkuttelemme päälle. Rakastamme toisiamme ja vietämme kaiken mahdollisen ajan yhdessä.

Vierailija
17/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on moniakin juttuja, jotka helpottavat elämää - mutta ei niistä liene yleistettäviksi nikseiksi muille, ei ainakaan monille:

- teen vuorotyötä ja siten minulla on ajoittain useampikin tunti ns. omaa aikaa ennen töihinmenoa (lapset viety eskariin ja kouluun). Silloin siivoan ja silitän kaikessa rauhassa, niin jää yhteistä aikaa johonkin muuhun ja mukavampaan. Joku nyt älähtää, että miksi en jaa töitä miehen kanssa, mutta jaanhan minä: iltaisin (kun olen töissä), mies hoitaa kodin ja lapset.

- Laitan aina edellisenä päivänä valmiiksi omat ja lasten vaatteet pinoihin. Silitän ja pinoan... ei tarvitse aamukiireessä etsiä päällepantavaa. Lapset on opetettu siihen, että illalla voivat vielä sanoa sanansa vaatevalinnoista, mutta aamulla puetaan sovitut vaatteet mukisematta.

- Surutta otamme pitkiä aamu-unia viikonloppuna... lapset katsovat lastenohjelmia, me nukumme miehen kanssa univelkoja. Pikku 2:lla ostaa mukavasti tunnin, pari lisäunta. (paheksujille tiedoksi, että tenavat siis jo 6- ja 8-vuotiaat).

- Joku muu tykkää investoida uusimaan automerkkiin tai Pradan väskyyn, meillä pannaan rahaa hyvään ruokaan ja matkusteluun. Kokemukset ja hauska yhdessäolo rentouttavat.

Vierailija
18/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

* kaupasta ostetaan perustarpeita (maito, kahvi, pesuaineet, vessapaperi jne.) aina määrissä, jotta ei tarvitse lähteä hakemaan kaupasta vain yhtä asiaa. Maitoa on varalla hylanakin, koska se säilyy



* Siivooja joka toinen viikko



* Joka tavaralle paikka, jotta ei synny pinoja. Tavarat paikalleen joka päivä.



* Kaikki hankalasti pestävät (täkit, verhot, matot jne.) pesetetään pesulassa



* Lyhyet työ- ja tarhamatkat. Me ollaan ostettu asunto niin, että sieltä on hyvät yhteydet työpaikkoihin (tai siis alueisiin, joilla meidän alan työpaikat on)



* kaikki autoon liittyvä myöskin ulkoistettu. Ei tarvitse vaihtaa edes renkaita ja sekin aika lasten kanssa. Meillä on yksi auto ja toista ei tule. Tarvittaessa voi ottaa kuitenkin taksin. Se on radikaalisti halvempaa kuin kahden auton pito, jos ei välttämättä tarvitse kahta.



* Aikuisten sukat, alusvaatteet ja muut perusvaatteet ostetaan määrissä. Meillä on vain kummallakin yhdenlaisia mustia sukkia, helpottaa sukkien lajittelua kummasti. Ja me tehdään aina niin, että ostetaan vaikka kerralla kymmenet sukat ja sitten ei tarvitse vähään aikaan huolehtia.



* kaikki työvaatteet sopivat toisten kanssa yhteen, ei tarvitse arpoa aamulla eikä illalla



* silittämättä siistit paitapuserot (Suomesta näitä ei oikein saa, mutta ostetaan työmatkoilta



* ei kesämökkiä tai purjevenettä. No, ei ehkä olisi rahaakaan, mutta ei mitään ylläpidettäviä ja huolia. Kesämökin ylläpitokustannuksilla matkustaa kummasti ulkomailla tai vuokraa mökin lomarenkaasta



* lapset mukana kotitöissä



* ruokia isoissa määrissä (me ei juuri käytetä eineksiä tai puolivalmisteita, mutta syödään samaa ruokaa useana päivänä)



* perjantaipizzat koko perheelle



* meillä on sen verran pienet lapset, että vielä kelpaa se, että heidän vaatteet ostaa netistä. OMat vaatteet ostetaan yleensä työmatkoilta. Ei tarvitse haahuilla kaupoissa

Vierailija
19/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitten jaksaa vaikka kukkua jonain muuna iltana, tai ainakin jaksaa herätä paremmin aamulla.



Aamuihin tarpeeksi aikaa, ylimääräinen vartti unta ei ole sen kaamean aamupaniikin arvoinen! Kello vaan aikasemmaksi herättämään, niin jopas on aamut sopuisia.



Suunnitelmallisuutta ruokailuun. Pakasteessa ja kuivakaapissa aina muutaman aterian verran evästä: pastaa, riisiä, kastikkeita, kalapuikkoja... Ja leipää, piirakoita, puurohiutaleita, silleen, ettei oo pakko koskaan sännätä kauppaan nälkäisenä ja kiireessä vaan sitten kun arkeen sopii.



Kunnollinen kalenteri keittiössä, sellainen perhemalli, jossa oma osasto jokaisen menoille. Näkee kerralla työvuorot, milloin on kenelläkin harkat, iltameno, hammaslääkäri jne. Ja se sitten kanssa pidetään ajan tasalla!



Sitten ihan turha, mutta hassusti meillä helpottanut väline: tallentava digiboxi. Tunnin ohjelman katsoo 45 minuutissa, kun saa kelata mainokset! Eikä tartte olla orjallisesti sidottu tiettyyn aikaan kotona kun ajastus on niin mielettömän paljon helpompi kuin videoilla. Lisäksi lapset saa kesken lempiohjelmankin ulos, lenkille tai saunaan, kun laittaa vaan tallennuksen. Sitten ne joko muistaa tai ei muista sitä enää myöhemmin katsoa.



Siivoamisesta en voi enää tinkiä hankkimatta siivoojaa, joka sekin on harkitsemisen arvoinen ajatus.

Vierailija
20/24 |
22.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä ota kodin siisteyttä niin vakavasti.



Äläkä hikeenny pikkuasioista.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän seitsemän