Paljonko divarit maksaa kirjoista?
Siis tottakai varmaan riippuu kirjoistakin, mutta sellaisista ihan perus lukuromaaneista, dekkareista ja pokkareista..? Hintahaitaria noin suunnilleen.
Mietin vienkö kirppikselle vai pitäisikö roudata jonnekin divariin. Ottaako ne kaikkia kirjoja vai valikoivasti?
Kommentit (4)
Muutta voiko odottaa saavansa vaikka euronkin kappaleelta? Muutto edessä, ja pakko karsia tavaraa isolla kädellä...
ap
jo jostain Danielle Steelin hömpästä. Kovakantiset on arvatenkin pokkareita arvokkaampia, ja kirjakerhojen kirjoista saa aika vähän, koska niitä on kierrossa todella paljon. Tässä minun kokemuksia näin alkuun.
Minä olen ainakin huomannut, että divarit maksavat tosi nihkeästi tai sitten on pakko ottaa vaihdossa jotain. Olen saanut Huutonetistä paljon parempia hintoja.
tietysti kirjoista (ja divarista?), oman kokemukseni mukaan divarit ei usein suostu edes ottamaan vastaan lahjoituksena tietynlaisia kirjoja (esim tietosanakirjoja painettu -80 -luvulla, kaiken maailman vanhoja dieettioppaita tms.) Neuvoksi annettiin, että kannattaa soittaa divariin ennen kuin raahaa sinne turhaan kassikaupalla kirjoja.