Lue keskustelun säännöt.
Missä käydä Amsterdamissa? Saimme miehen sukulaisilta lahjakortin, lennon ja hotellin Amsterdamiin
03.09.2007 |
Ja jopa lastenhoito järjestetty!!
Mitä olisi siis ne paikat, joissa kannattaa käydä. Varmaankin suurin osa ajasta menee ihan toisista ja yhteisesta ajasta nauttimiseen, mutta entä ne " must" -paikat?
Ja ajankohta on tuossa lokakuussa, kelihän ei varmaankaan ole enää paras mahdollinen, mutta se ei meitä haittaa
Kommentit (2)
on tosi järkyttävä kokemus mutta pakko suositella. Rembrandt-museo myös. Ja sitten vaan kävelette ydinkeskustan ulkopuolella esim Jordaanin alue tosi kaunista!
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Artis elaintarha on mukavan kokoinen ja melkein keskustassa, meille ainakin miehen kanssa oli reissun kohokohtia (oltiin ilman lapsia), tietysti jos olet lukenut Anne Frankin niin varmaan kiinnostaa kayda vilkaisemassa se talo, me jatettiin valiin kun ei kumpikaan ollut lukenut kirjaa.
Museoitahan siella on pilvin pimein, varmasti loytyy joku mika molempia kiinnostaa.
Kaytiin myos Nemo tiedekeskuksessa, ja harmitti oikein kun lapsille olisi ollut mahtava paikka, aikuiseen makuun oli vahan tylsa.
Punaisten lyhtyjen aluehan on ihan turistinahtavyys, siella voi kayda vaikka paivasaikaan jos ujostuttaa...
Ekaksi kannattaisi varmaan tutustua kaupunkiin kanaaliajelulla, noin tunnin kestava paattimatka kaupungin lapi. Pimean aikaan kiva ja romanttinen kun kaupungin valot paasee oikeuksiinsa.